Реклама
Вести

ОВА Е НОВАТА ЛОКАЦИЈА КОН КОЈА СЕ УСМЕРУВА ПОТРАГАТА ПО ДАНКА ИЛИЌ Хеликоптери летаат ниско, се е под опсада

Реклама

Два хеликоптери во служба на МУП веќе неколку часа од мала надморска височина го обиколуваат подрачјето каде што е пријавено исчезнатото двегодишното девојче Данка Илиќ, како и блиската шума.

Прелетуваат хеликоптери на МУП и го набљудуваат поширокото подрачје околу просторот каде исчезна двегодишното девојче, тие се на терен по наредба на Братислав Гашиќ.

Таму хеликоптери од мала надморска височина кружат околу областа каде што двегодишното девојче било пријавено за исчезнато.

Маркетинг

Има и дронови кои цело време летаат над местото на исчезнување.

Повторно е раздвижена полицијата, доаѓањето на хеликоптерот внесе збунетост кај мештаните. Сите излегоа од околните куќи за да видат што се случува, додека хеликоптерската единица полека покрива делови од блиската шума од мала далечина до ливадата каде е пријавено исчезнувањето.

Маркетинг
Nestala devojcica Danka Ilic.
FOTO: PRINTSCREEN/FACEBOOK

Од друга страна, втората хеликоптерска единица ја продолжи траекторијата во другата насока, од спротивната страна на местото каде последен пат беше видена малата Данка.

Потрагата по Данка Илиќ (2) трае веќе 120 часа, а по опсежното пребарување на просторот околу куќата каде што последен пат била видена, се шпекулира дека потрагата ќе се пресели и во околината на Борското езеро.

Како што јавија репортерите на Телеграф од местото на настанот, засега нема индикации дека овие шпекулации ќе се остварат. Меѓутоа, со оглед на тоа што ова езеро е можеби најголемата водена површина на територијата на областа Бор, можни се сите опции.

Да потсетиме, Данка Илиќ последен пат е видена во вторник околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле. Во моментот на исчезнувањето таа носеше виолетови панталони, маслинесто зелена јакна и косата врзана во опавче.

Системот „Најди ме“ е активиран за прв пат во Србија поради нејзиното исчезнување, а како што е наведено на сајтот „pronadjime.mup.gov.rs“, девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button