Реклама
Вести

НОВИ ДЕТАЛИ ОД ПОТРАГАТА: Под куќата на семејството Илиќ има големи тунели од рудник

Реклама

Третиот ден од потрагата по исчезнатата Данка Илиќ е полн со пресврти, а полицијата во моментов е пред куќата од каде што исчезна девојчето.

Славица Радовановиќ, пензионирана службеничка на српското МВР, Рајко Недиќ, главниот и одговорен уредник на Курир и д-р Ана Будак, адвокат го анализираа целиот случај и открија нови информации.

Недиќ изнесе информации поврзани со дупките во близина на куќата, како и дека екипи на пожарникари отишле до тие канали за да најдат трага од исчезнатата Данка.

Маркетинг

„Слушнавме и видовме дека под ротација поминаа противпожарната бригада и нови полициски возила. Во суштина, целиот терен се раскопува со багери. Имено, на имотот е пронајдена дупка, тоа се некои канали долги околу 10 километри и се поврзани со еден локален рудник. Кога една од тие дупки беше откриена, пожарникарите дојдоа и слегоа таму.

Nestala devojcica Danka Ilic.
FOTO: PRINTSCREEN/FACEBOOK

Значи, таму се носи водата , има цел куп подземни тунели. Има голем број на овие шахти кои имаат пад и одат под земја. Затоа дојдоа нови единици и тимови на пожарникари кои со помош на камери и рефлектори ќе се обидат да се спуштат и да видат дека можеби девојчето паднало.

Маркетинг

Имаше како шума, многу шут, а кога багерите го расчистија просторот тунелот беше откриен. Не е вообичаено, двапати да одите, но не е ни противзаконски, во вакви комплицирани случаи може да се каже дека ова е добар чекор, покажува дека полицијата, односно јавниот обвинител надлежен за постапка, има идеја и насока во која треба да оди истрагата.

Она што е важно да се истакне е дека не треба да прејудицираме каква било вина од страна на родителите поради фактот што тие двапати отишле во полиција бидејќи тоа е дозволено“, рече Недиќ.

Единицата за интервенција под ротација, како и две возила на пожарникари и спасувачи се упатиле кон Бањско поле, каде што исчезнала двегодишната Данка Илиќ.

Како што јави новинар на „Новости“, станува збор за возила на итната служба, а еден од работниците вклучени во расчистувањето на теренот за „Новости“ изјавил дека стигнале до отворот на шахтите и дека од нив блика неверојатно брза вода.

Полицијата и противпожарните служби во текот на целиот ден го расчистуваат просторот околу куќата во Бањско поле. Куќата во која исчезна Данка е во многу лоша состојба. Куќата што ја чистеше багер, каде исчезна малата Данка Илиќ (2), најпрво беше претресена со специјална термо камера.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button