Реклама
Вести

НЕ БЕШЕ САМО ЕДНО „ПУНТО“ Полицискиот мајор за анализата на снимките од камерата од местото каде што исчезна Данка

Реклама

Полицискиот мајор Бојана Отовиќ Пјановиќ гостуваше во „Хит твит“ на ТВ Пинк, каде се осврна на темата за анализа на снимките од надзорните камери од улицата каде исчезна Данка (2), како и автомобилот „пунто“ кој може да се се гледа во видеото.

– Немаше само едно „пунто“, се прави хронологијата на настанот, од почеток до крај, со анализа на времето потребно од влегување до застанување, па анализиравме дали возачите биле под дејство на алкохол. Медиумите немаа причина да одберат само едно „пунто“ – рече таа.

Да потсетиме, виенската полиција покрена истрага за исчезнувањето на двегодишната Данка Илиќ од Бањско Поље кај Бор, која наводно била видена во главниот град на Австрија.

Маркетинг

Меѓународната полициска организација Интерпол денеска активира жолт аларм за двегодишната Данка Илиќ која исчезна во вторникот во околината на Бор. Жолтиот аларм се вклучува за лоцирање на исчезнати лица или идентификување на лице кое не може да се самоидентификува.

Маркетинг

Откако денеска се појави видеоснимка од Виена, на која се сомнева дека е токму двегодишната Данка во придружба на две романски државјанки, во потрагата по неа се вклучи австриската полиција, а за жолтиот аларм ќе бидат известени 194 земји членки на Интерпол.

Според објаснувањето на интернбет страницата на Интерпол, жолтиот аларм е глобално полициско предупредување за исчезнато лице и се активира за жртвите на исчезнатите (родители), за кривични грабнувања (киднапирања) и за исчезнувања од необјаснети околности.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button