Реклама
Вести

НАЈНОВАТА ВЕСТ ГИ КРЕНА СИТЕ НА НОЗЕ: Исчезна позната новинарка во Германија

Реклама

Во четвртокот наутро во пограничната област меѓу Баварија и Австрија беше организирана опсежна операција за пребарување на новинарка.

Според германските медиуми, на лице место имало речиси 100 спасувачи од двете земји.

Десетина чамци трагаа по исчезнатата жена, која, според медиумите, сведоците ја виделе во студената вода.

Маркетинг

Соочена со сериозни обвинувања

Според полициски извори, станува збор за познатата новинарка Александра Федерл-Шмид (53). Заменик-главниот уредник на „Zidojče cajtung“ во моментов се соочува со обвинувања за плагијат во врска со нејзиниот новинарски придонес и докторската дисертација.

Маркетинг

Zidojče cajtung покрена истрага и ангажираше надворешна комисија да ги истражи наводите. Новинарката се повлече од секојдневната работа во медиумите.

Неколку индиции укажуваат на самоубиство

Како што потврдија од полицијата на Австрија на барање на медиумите, на реката Ин е извршена операција поради можно самоубиство.

На брегот и во водата се пронајдени предмети кои укажуваат на исчезнатото лице.

Автомобилот на новинарката бил пронајден и на паркинг на голема бензинска пумпа во близина на границата. Според полициски извори, пронајдено е и „проштално писмо“.

Спасувачите околу пладне ја прекинале потрагата, бидејќи не успеале да ја пронајдат исчезнатата жена. Полицијата се уште не може да каже дали и кога ќе продолжи потрагата.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button