Реклама
Вести

Началникот на полицијата откри зошто осомничените не сакаат да кажат каде го скриле телото на малата Данка!

Реклама

Шефот на Управата за криминалистичка полиција Нинослав Чмолиќ во гостувањето на Информер изнесе нови детали за случајот. Тој раскажа како осомничените мислеле дека Данка е мртва откако ја удриле со автомобил, па ја ставиле во багажникот, но девојчето во еден момент се разбудило.

„Од самиот почеток, една насока базиравме на осомничените, има уште милион информации кои се уште не сме ги презентирале.

Не може да допреме до совозачот, да каже каде го преселил телото од депонијата. Нашата најнова верзија е дека направил нешто многу грозно со телото“, изјави денеска шефот на УКП, Нинослав Чмолиќ, коментирајќи ја потрагата по телото на убиената Данка Илиќ.

Маркетинг

„Според нивните изјави, тие застанале да уринираат во близина на куќата. Подоцна, кога продолжиле, ја удриле Данка, а потоа ја ставиле во багажникот. Чудните движења на нивното возило биле снимени на ГПС.

Маркетинг

Нивните приказни не се поклопуваат за давењето на детето, бидејќи детето се разбудило додека возеле и ја задавеле. Не можам да одговорам кој ја задавил бидејќи меѓусебно се обвнуваат, подоцна ја фрлиле во депонија“, рече тој.

„Ден и ноќ се собираат докази. Еден од убијците има блокада и не се сеќава каде го оставил телото. Факт е дека нивните приказни се совпаѓаат со деталите од ударот, но не се договориле за вистинското убиство на детето. Данка била во несвест кога ја удрил автомобил и мислеле дека е мртва, па се изненадиле што се разбудила“, додава тој.

– Сега ќе повикаме одредени стручни служби да видиме дали има блокада и не се сеќава, бидејќи тоа е неговата приказна. Тврди дека има блокада и дека не се сеќава, па наеднаш ќе се сети и не води на некоја локација – вели тој.

– Нема да спиеме додека не го најдеме телото и сигурен сум дека ќе го најдеме. Со осомничените се работи и дење и ноќе. Сите се надевавме дека целиот случај ќе заврши на 26 март, но секој нареден ден ситуацијата стануваше се покомплицирана. Не можевме ни во сон да претпоставиме вакво нешто – изјави Чмолиќ за ТВ Информер.

„Никогаш не сме сретнале таков тип на личност, мислевме дека не зафркава“

Како што објаснува Чмолиќ, прво осомничените биле кооперативни, но набргу потоа им станало јасно дека имаат работа со луѓе на кои им недостигала емпатија.

– Тоа е таков профил на личност… IQ е низок, нема емпатија… Тие на почетокот беа кооперативни, но не знам како да го објаснам профилот на тие луѓе. Никогаш не сме сретнале таков тип на личност. Тоа се луѓе од сиромашни семејства, еден живее со брат му, спие со него во кревет, алкохоличари… Во нив не се гледа емпатија. Во еден момент помисливме дека ни се поигрува, потоа мислите дека е навистина ментално ретардиран, а од друга страна покажува знаци на социопат, садист, манијак… Како да има повеќе од една личност во себе – вели Чмолиќ.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button