Реклама
Вести

Монструмите мислеле дека ќе се спасат, но заборавиле на ОВА – тоа било клучна работа за полицијата!

Реклама

Околу 13 часот и 50 минути мајката барајќи го детето видела бел автомобил и маж како стои до него, за кое подоцна, при увидот, се покажало дека е возило „фиат панда“, во кое биле осомничените С.Ј. и Д.Д., пренесе Блиц рс.

Според исказот на еден од осомничените, тие биле на работна задача во населбата Банско Поље, каде требало да ја проверат шахтата на улицата Озренска, каде што пристигнале во 13 часот и 20 минути – изјавил тој.

Движењето на возилото било снимено на камерата на улицата „Радомир Путник“ и се покажало дека во 13 часот и 35 минути се движело низ споредните улици, а подоцна било снимено дека застанало на капијата на ул. куќа во 13 часот и 50 минути, што се поклопува со времето на исчезнувањето на малата Данка.

Маркетинг

Работниците на Борското јавно комунално претпријатие „Водовод“ Срѓан Јанковиќ (50) од село Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот се осомничени дека сториле кривично дело тешко убиство, на штета на двегодишната Данка Илиќ, удирајќи ја на 26 март во Бањско поле во службената „фиат панда“, која ја управувал Драгијевиќ. Тогаш Јанковиќ, го ставил нејзиното тело во задниот дел од автомобилот.

Маркетинг

Потоа наместо да го однесат детето во најблиската здравствена установа или да се јават во итната помош и полиција, тие смислиле план да го сокријат телото на девојчето и да молчат за делото. Според полициската реконструкција на настанот, тие со автомобил се упатиле до ѓубриштето на Старобањски пут, каде што го фрлиле телото на девојчето.

Очигледно не биле свесни за фактот дека цело време имале ГПС локатор во нивниот автомобил, што го олеснувало одредувањето каде се наоѓаат, колку долго престојуваат на одредени локации. . Бидејќи безбедносните камери снимиле дека тие биле во Бањско поле на кобниот ден на исчезнувањето на детето, полицијата набрзо дошла кај нив да собере информации за тој ден, а потоа им била извршена полиграфска проверка. И двајцата паднале на полиграфски тестови.

Додека траела потрагата по Данка Илиќ во Бањско поле, нејзиниот татко наишол на „фиат пандата“ на работник во јавното комунално претпријатие, кој го прашал дали го виделе детето, на што тие одговориле негативно.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button