Реклама
Вести

„Можеби некој ги следел Ивана и децата. Еве што таа ми кажа: Се огласи вујкото на исчезнатата Данка, загрижен е за сестра му

Реклама

Две специјалистички екипи за спасување од Белград и Нови Сад, заедно со припадници на Одделот за вонредни состојби на МВР на Србија, синоќа пристигнаа во Бањско Поле и рано утринава започнаа детално пребарување на просторот околу куќата од каде исчезна двегодишната Данка Илиќ.

– Припадниците на МВР во континуитет ги преземаат сите мерки и дејствија за пронаоѓање на девојчето и утврдување на сите факти и околности за нејзиното исчезнување, информираат од Министерството за внатрешни работи на Србија.

Стефан Драгомировиќ, братот на Ивана Илиќ, мајката на исчезнатата Данка Илиќ, девојчето од Бор се огласи за целата ситуација за српските медиуми. Вели дека е загрижен за својата внука, но и за сопствената сестра.

Маркетинг

Во средата и четвртокот Ивана ноќта ја поминала кај својот брат бидејќи полицијата поради истрага ја одвоила од сопругот Милош, таткото на Данка.

„Загрижен сум што Ивана ја држат толку долго, но се тешам што нејзините изјави се највалидни бидејќи последна ја виде Данка, односно исчезна пред нејзини очи. Таа беше уништена и плачеше и ми рече дека не може да спие цела ноќ. И покрај се, морав да работам. Бев во рудникот. Јас и моето семејство немаме што да криеме“, вели тој.

Маркетинг

Тој додава дека додека по детето се трага, а полицијата ги истражува сите околности, најдобро е ништо да не се каже за да не се усложни истрагата.

„Веднаш почнав да трагам, но набрзо ми рекоа дека не можеме да го направиме тоа и со тоа да ја загрозиме истрагата“, раскажува Стефан.

Тој раскажува што му кажала неговата сестра Ивана за исчезнувањето на нејзината ќерка.

„Ивана тој ден отиде на плацот со Лазо и Данка, каде што не доаѓа толку често како мене. Таа дојде затоа што е на одмор и беше убав ден за да можат децата да поминуваат време на отворено. Ги гледала децата како си играат на плацот, каде што бил паркиран нејзиниот автомобил. Лазо побарал вода за пиење, а Ивана, бидејќи водата во куќата е затворена, отишла до автомобилот да земе вода и му ја дала да пие. Погледнала каде е Данка, но не ја видела. Мислела дека е некаде во задниот дел зад дрвјата, кои беа толку многу што од автомобилот каде што беше Ивана, не можеше да има поглед на тој дел зад плацот. И почнува потрагата, па агонијата што се проширува“, раскажува вујкото на Данка.

Тој се сомнева дека девојката е киднапирана.

– Можно е некој да ја следел Ивана со децата до Бањско поле и да го искористил моментот за да го грабнал детето – вели Стефан.

Тој зборуваше и за сомнежите кои се појавија дека мајката и таткото нешто му направиле на детето.

– Мислам дека Ивана не е способна за такво нешто и не можам да замислам дека знае каде исчезна Данка. Верувам дека Ивана ја кажува вистината бидејќи нејзината изјава се совпаѓа со ситуацијата во која се нашла со оглед на тоа што шишето со вода било во совозачката врата. И точно е дека поради дрвата не можела да има поглед кон Данка – истакнува вујкото.

Откако детето исчезна на парцелата Драгоморовиќ, Стефан го знае секој детал од тој имот и објаснува дека багерите не копаат, туку само расчистуваат. Тој објаснува дека дезинформациите се за тајни канали на нивната земја.

– Багерите не копаат, расчистуваат. Има канал кој носи вода од езерото до поранешната РТБ и минува под нашиот имот. Пробива на парцелата каде што сега ни е забранет пристапот. Урнатините таму се мои затоа што чував некои машински делови во куќата. Порано работев во сервис за бела техника. Таму имаме лозје и бавчи, рече Драгомировиќ.

Различни можни верзии стигнале до него и ја разгледувал секоја можност што ќе му текне, вели ја прашал сестра му дали можеби го гледала мобилниот телефон, се занела и заборавила на Данка.

-Ми кажа дека не и дека телефонот во тој момент и бил во џеб.

Стефан не знае дека Ивана и Милош имале непријатели и непријатност во соседството поради што некој би сакал да им наштети.

– Во Бањско поле нема такви. Сите се пријатни. А колку што знам, дури и во нивната зграда која е висока 10 или 11 ката, претпоставувам се е како што треба – вели тој.

Тоа што Ивана и Милош ја сменија вратата и поставија видео надзор не го изненадува.

– Претпоставувам дека сите се стремиме кон подобро. Вратата уште не е поставена, а не се сеќавам, но мислам дека камерата е поставена пред година и пол од безбедносни причини, не поради непријатности. Колку што знам, одговори вујкото на малата Данка.

Вујкото на исчезнатото дете вели дека детето не можело да падне во некоја вода и така да исчезне.

– На тој простор има езерце каде се собира вода, но е пребарано. а за каналот има три четири шахти според РТБ, но сите се физички затворени, изјави братот на мајката на исчезнатата Данка.

Ја отфрла можноста таа да паднала во септичка јама или во бунар бидејќи вели дека нема.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button