Реклама
Вести

Мајката на Данка е многу важен дел од истрагата: Детали од животот на семејството Илиќ

Реклама

Потрагата по девојчето Данко Илиќ (2) од Бор, кое исчезна во вторникот во 13.45 часот во населбата Бањско Поле, влезе во четвртиот ден, а се уште нема јасни информации за судбината на детето.

Малата Данка во моментот на нејзиното исчезнување носела виолетови панталони и јакна во зелена маслинесто боја.

Во близина на куќата каде последен пат била видена Данка, откриена е дупка која е поврзана со канал долг десет километри кој води до локален рудник. На лице место има тешка механизација која го расчистува теренот.

Маркетинг

Милош и Ивана Илиќ, таткото и мајката на Данка Илиќ, која мистериозно исчезна во Бањско поле кај Бор во вторникот попладне, на 26 март, вчера го поминаа речиси цел ден и ноќ во полициска станица на информативен разговор.

Бидејќи исчезнатото девојче Данка Илиќ не беше пронајдено по опсежната потрага на областа во која учествуваа повеќе од 1.000 луѓе, фокусот на истрагата, како што е вообичаена полициска пракса, беше префрлен во семејните контакти на таткото и мајката на Данка Илиќ. Посебно важен дел од истрагата е мајката Ивана Илиќ, бидејќи таа била единствената со децата во кобните моменти и практично последна што ја видела ќерка си пред нејзиното исчезнување.

Маркетинг

– Првиот дел од претресот укажа дека нема ад хок исчезнување на девојчето. Вториот дел од потрагата сега е фокусиран и е многу посериозен, од аспект на прибирање податоци за тоа кој би можел да биде мотивот за исчезнувањето – изјави за ТВ Блиц, Братислав Тимотијевиќ, пензиониран инспектор на криминалистичката полиција во Ниш.

Затоа полицијата сега детално ги проверува сите околности на пријавата за исчезнувањето на мајката на кобниот ден, се што се случило од времето на исчезнувањето на Данка Илиќ до доаѓањето на првите полициски патроли, како и сето она што тие патроли пронашле по пристигнувањето во Бањско село.

Овде треба да се истакне дека тоа што полицијата го проверува исказот на мајката, дека нејзиниот мобилен телефон е испратен на анализа, а таа и нејзиниот сопруг двапати биле интервјуирани во полиција по неколку часа, не значи дека некој од тие или потесното семејство се осомничени или обвинети за било што. Деталните проверки на членовите на блиското семејство се вообичаени во вакви случаи и може да доведат до целосно исклучување на одредени лица од понатамошниот тек на истрагата.

– Треба уште еднаш да се провери се дека навистина нема траги дека девојчето некаде исчезнало и дека е можно во тој предел. Сите прашања се отворени, сите можности се во фокусот, чекор по чекор, секој детал мора да се истражи. Ништо не смее да се остави настрана или лесно да се прифати – вели Тимотијевиќ.

Ивана Илиќ (25), мајка на Данка Илиќ, од својата 17-та година е во врска со сегашниот сопруг Милош (30). Имаат постар син и помала ќерка Данка, која во мај ќе наполни две години. Ивана е бремена, поради што не можеше да биде прегледана на полиграф во истрагата за исчезнувањето. Мајката на Данка Илиќ е родена и израсната во Брестовац, приградска населба на половина пат помеѓу Бањско поле и Бор. Основно училиште учела во Брестовац, а средно електротехничко образование завршила во Бор.

Ивана Илиќ со години живеела на релација Бањско поле – Брестовац. Во детството, од пролет до есен, времето го поминувала во Бањско поле, токму во куќата до која во вторникот исчезнала нејзината ќерка Данка. Зимите ги поминувала во семејната куќа во Брестовац.

Пред да започне средно училиште, мајката на Ивана Илиќ починала, па таа пораснала во куќа со својот дедо, татко и брат. Откако родила девојче, Ивана не доаѓала често во Бањско поле – односно соседите тврдат дека не ја гледале често.

Ивана и Милош Илиќ пред околу година и половина се преселија во Бор. Истиот ден тие ја организираа крштевката на нивниот син, постарото дете. Тие живеат во трисобен стан на родителите на Милош.

Соседите од Бор велат дека Ивана и Милош често се шетаат со децата – момчето за рака, девојчето во количка. Ги опишуваат како посветени родители, што го потврдуваат и профилите на Ивана и Милош на социјалните мрежи. Децата никогаш не биле запоставени.

– Навистина не забележавме ништо чудно. Никогаш не им викаа на децата, ама баш ништо – велат соседите на брачниот пар Илиќ од Бор.

Ивана неодамна се вработила на бензинска пумпа во Бор, а Милош претходно работел за провајдер на кабловска телевизија.

– Тие се вселиле во зградата пред околу една година. Дотогаш во зградата живееле родителите на Милош. Тие живеат во стан со три соби. Родителите на Милош се иселиле бидејќи Милош и Ивана имале две деца, а родителите имаат друг стан. Сосема нормално и хармонично семејство – велат соседите од Бор.

По веста за исчезнувањето во Бањско поле, соседите не можат да се вразумат.

-Откако соседот не извести дека Данка ја нема, не можевме да се вразумиме. Загрижени сме, мала е! Цело време гледаме телевизија и читаме вести. Секој пат се надеваме дека ќе слушнеме дека е пронајдена, а сè уште ништо. Сите сме загрижени и се надеваме на најдоброто- велат соседите на семејството Илиќ од Бор.

Соседите, како и многумина во Бор и неговата околина, се сомневаат дека Данка е киднапирана.

– Бањско поле е мирна област, тоа се луѓе кои се таму со години и живеат во семејни куќи. Може некој да ги следел… Кој ќе знае! – велат соседите.

Во текот на целиот ден неколку припадници на полицијата го раскопуваа просторот каде исчезна девојчето Данка Илиќ.

Паралелно со тоа, припадници на полицијата повторно извршија увид на шахтите и јамите во споменатата населба. Сето тоа со цел да се најдат материјални докази кои ќе помогнат во пронаоѓањето на Данка.

Околу 19.30 часот пет полициски патроли пристигнале во Бањско поле до местото каде исчезнала Данка Илиќ, каде багери и полицајци копаат и го расчистуваа имотот. Неколку полициски инспектори со батериски ламби излегле на теренот каде дење копале.

На местото на настанот дојде и министерот за полиција Братислав Гашиќ.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button