Реклама
Вести

КУЧЕТО ЗИГИ ПРЕПОЗНА КАДЕ БЕШЕ ДАНКА ПОСЛЕДЕН ПАТ Застана и лаеше токму на ова место

Реклама

Трагично заврши потрагата по исчезнатaта Данка Илиќ, откако денеска беше објавена веста дека девојчето е убиено.

По неа десет дена трагаа голем број полицајци, и пожарникари, а во акцијата се вклучи и познатото полициско куче Зиги, кое е во пензија, но сепак беше донесено во Бањско поле за да ја олесни потрагата.

Како што дознава „Блиц“, кучето Зиги било на местото на злосторството.

Маркетинг

Тој бил донесен во Бањско поле и тргнал во потрага. Тој стигнал на патот каде Данка била удрена од автомобилот на Дејан Драгијевиќ и убиена, додека неговиот колега Срѓан Јанковиќ бил на совозачкото седиште.

муп србија

Потоа застана и лаеше покажувајќи дека Данка била таму последен пат.

Маркетинг

Зиги, 9 години, е белгиски овчар и е обучен и квалификуван да бара и спасува живи луѓе од урнатините и на отворено. Тој поминал низ основна обука за послушност, како и основна обука за спасување и пребарување.

Зиги учествуваше во неколку спасувачки операции и во неколку меѓународни вежби во Словенија и Србија.

За потсетување, полицијата во Бор ги уапси вработените во Јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор, Срѓан Јанковиќ (50) од село Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот под сомнение дека ја убиле малата Данка Илиќ (2. ).

Обвинителството во Заечар соопшти дека Јанковиќ и Драгијевиќ се приведени, како и дека се собираат докази за кривична постапка.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button