Реклама
Вести

„И платив на шефицата 200 евра и донесов скапи подароци за да ме вработат трајно, а сега останав без работа“

Реклама

Дури 73 работници од воената фабрика „Крушик“ во Ваљево останале без работа затоа што наводно биле отпуштени, а меѓу нив е и самохраната мајка Снежана Савиќ (54), која моментално е на боледување и од колегата дознала дека е отпуштена.

Снежана во интервју за Нова.рс истакнува дека се уште е во шок бидејќи сама го издржува своето дете и неподвижната мајка. Таа признава дека не очекувала да остане без работа, особено што на менаџерот на погонот и дала 200 евра за да не добие отказ.

73 работници на „Крушик“ во Ваље до вчера останаа „преку ноќ“ без сигурна работа.

Маркетинг

Иако донекаде очекуваа „нешто да се случи“ затоа што претходните месеци ги поминаа работните часови седејќи и играјќи карти во погон кој не работеше и беше затворен, освен кога дојде инспекција, не можеа во најлудите соништа да претпостават дека би биле прогласени за технолошки технолошки вишок бидејќи во оваа фабрика навистина нема работа, но и во други има.

Маркетинг

Но, самохраната мајка Снежана Савиќ од Ваљево (54), која седум години работела во оваа фабрика, во интервју за Нова.рс вели дека се било тактички испланирано и затоа таа и нејзините колеги биле префрлени во погони кои не ни работат.

И покрај тоа, мислела дека барем е „безбедна“, а особено дека на шефицата и дала 200-те евра што ги барала за да си ја обезбеди работата.

Тука владее мито и корупција“. Што правеше мојата шефица во багажникот? Таа ми зеде пари со ветување дека ќе ме регистрира трајно. И јас бев пријавена, но тоа го направија други, не таа. Таа ги зеде парите и ми рече: Никогаш нема да добиеш отказ. Таа всушност ме измами, сигурно ми дала предлог да ме избркаат. Веројатно не ме сакаше, се плашеше да не го изнесам тоа што го направи. 200 евра и дадов директно во раце. И колку скапи подароци и дадов… И на крајот останав без работа“, вели Снежана за порталот Нова.рс.

Затоа, смета таа, била „фрлена“ во населбата Лукавац, каде што има погон за производство на ловечки куршуми, кој цело време не работи.

„Не се плашам од ништо. Затоа сакав се да кажам. Му кажав на генералниот директор за митото. Жената што зема мито требаше одамна да се пензионира. Таа има 40 години стаж и шест години бенефиции, има речиси 66 години. Земала пари од работниците, а директорката беше известена за тоа, се јавувале други работници бидејќи не барала пари само од мене. И други се пожалија дека бара поткуп“.

Што се однесува до погонот за производство на ловечки куршуми, Снежана тврди дека за шест месеци колку што е на таа позиција се уште не е произведен ниту еден куршум. Згора на тоа, сè уште не е отворена ниту една машина за работа.

Сето тоа време, вели, седеле на масите (нема столици, ниту греење), играле карти.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button