Реклама
Вести

Еве кого полицијата прво затекнала на местото каде исчезна малата Данка Илиќ

Реклама

Полицискиот мајор Бојана Отовиќ Пјановиќ гостувајќи на Хит Твит на РТВ Пинк откри кого патролата прв го пронашла на местото на исчезнувањето на Данка Илиќ (2)

-Активирањето на платформата беше во 19 часот и 10 минути, тоа не значи дека МВР не презело превентивни мерки веднаш по приемот на пријавата, активирајќи ги сите гранични премини и интензивирање на контролата во сите можни правци, во моментот на поднесување на пријавата.

Во 14 часот, нешто порано, можеби минута-две, на лице место се појавила полициска патрола, минута по пристигнувањето на таткото, кој не бил на лице место. Веднаш штом ќе ја добиеме пријавата, колега што е на должност ги активира сите гранични премини како превентивна мерка – рече таа.

Маркетинг
принтскрин

– Од самиот почеток на пријавата полициските службеници ги презеле сите мерки за пронаоѓање на исчезнатата Данка Илиќ. Активирањето на системот „Најди ме“ не значи дека полицијата не презема други истражни мерки и дејствија. Наредбите за зголемена контрола на сите гранични премини се пуштени во сила веднаш – изјави Бојана Отовиќ Пјановиќ, мајор на полицијата, гостувајќи во Хит Твит, на РТВ Пинк.

– Горда сум на УКП, членови на МУП, кои не се штедат, продолжуваат да работат. Шефот е на линија во секое време. Хеликоптери се уште го надлетуваат теренот, спасувачите го пребаруваат теренот со квадрици. Колегите ги разгледуваат сите факти и околности и мораме да изградиме реконструкција на настаните за да објасниме што се случило и како исчезнала. Вчера добивме информација за видеото од Виена, и веднаш сите сме на местото каде што треба да бидеме во рок од 5 минути за да ја провериме, со добра координација со Интерпол, потерницата издадена преку нашата амбасада и активирана во соседните земји за исчезнувањето на детето, со сите ознаки и како била облечена – додаде таа.

Маркетинг

-Истрагата е обемна, тимот на експерти е голем, сите работиме заедно. Благодарение на техничките средства и човечките ресурси, работиме на утврдување на сите околности и отфрлање на сите други, но не сакам да откривам премногу, за да не му дадат идеја на некој следен сторител. Овде, од почеток се исполнети сите услови за да се активира системот „Најди ме“, кој се проверува на почетокот, пред пуштањето во употреба. Поднесовме полиграф и на секој можен начин го стеснуваме бројот на сите индиции во овој случај – додаде таа.

фејсбук

– Има конкретни околности, се работи за семејна куќа од која во 2013 година се преселило семејството на мајката. Запоставено, како буниште, што не е убаво да се каже, но се е ставено настрана. Трагите на мештаните само го насочуваа правецот на движење, секако дека нема да дозволиме да се уништат докази и траги – истакна таа.

– Мајката беше прва на местото на настанот, таа е клучен сведок, можно е сега да е во полициска станица. Излеговме и на местото на настанот за да спроведеме истрага, вклучувајќи ја и неа и членовите на нејзиното потесно семејство, бидејќи треба да тргнеме од нив. Нашата служба е на телефон, но истрагата ќе открие се.

– Мајката е трудна и не може да поднесе полиграф. Трудницата има две срца кои чукаат и поради тоа не може да се направи полиграф. И законот налага трудницата да не може да се подложи на полиграф, не одбила, но законот тоа го налага – додаде таа.

– Во овој момент го разгледуваме секој факт како да постои основано сомнение, а не основа за сомнение на најмал степен на сомнение дека некој е осомничен за кривично дело. Видовте и во вашата објава дека се вршеше и контрола на каналот што ја одводнува водата од Борското Езеро до фабриката „Жиѓин“, бидејќи токму таа шахта има во околината на семејната куќа – истакна таа.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button