Реклама
Вести

Даниел (11) на пат накај училиште пронашол ПЛИК ПОЛН СО ЕВРА, родителите ЗАПЛАКАА кога слушнаа што направил со парите

Реклама

Данијел Дивковиќ, единаесетгодишниот ученик од четврто одделение на основното училиште „Мајстор Радован“ од Трогир, деновиве е вистинска ѕвезда и „лице“ меѓу своите сограѓани и пошироко.

Поради неговиот благороден чин, честитки стигнуваат од сите страни и од сите социјални мрежи, на што е исклучително горд. И уште повеќе се радува што прстот на судбината сакаше да ја спроведе неговата животна максима, според која го воспитале неговите родители: мама Антонија и тато Роберто, а тоа е „Добро е да се прави добро“.

Имено, за време на теренската лекција на неговиот клас, која вклучувала обиколка на монументалното наследство во заштитениот од УНЕСКО историскиот центар Трогир, пронашол плик со пари, кои и ги предал на наставничката, по што веднаш го предале на полицијата. Воопшто не вообичаено, Сплитско-далматинската полиција во својот дневен извештај дополнително го истакна благородниот чин на основецот од Трогир, пишува Слободна Далмација.

Маркетинг

Како што се шегуваше неговата учителка Дуња Бениќ, часовите по завршувањето на училиштето се претворија во современиот заплет на романот за деца „Емил и детективите“ напишан од Ерик Кастнер, чиј главен актер беше Даниел со дваесет школски другари, во кој доминираа чесноста, храброста и детската хармонија.

„Се враќавме на училиште кога видов…

Маркетинг

– Се враќавме на училиште кога стапнав на нешто во близина на мал камен мост и се лизнав. Спуштајќи ја главата, го видов пликото од кое паднаа парите. Во исто време и се јавив на наставничката која реши да ги предаде најдените пари во полиција, па наместо на училиште, сите заедно завршивме таму – раскажува со широка насмевка убавото момче, кое како љубител на криминалот беше неверојатно заинтересиран за она што се случува таму.

-Парите ги предадовме на капијата, моите соученици останаа да чекаат додека јас и наставничката отидовме во просторија каде млада службеничка детално не испрашуваше како се пронајдени парите. Ме потсети на серијата „Новак“ која ја обожавам и со големо задоволство ја гледам на Нетфликс – истакнува Дивковиќ.

Даниел како мал „папагал“ и го прераскажа целиот филм што се вртеше во неговата убава глава додека го држеше пликото во рака. Со оглед на тоа дека станува збор за странски пари – јапонски јени, тој си помислил:

– Ај, кутриот странец, можеби ова се последните пари што ги подигнал од банкомат и ги има, како ли ќе се врати дома.

Гордите родители плачеа од среќа

Таа мисла го прогонувала, вели, цел ден. Размислувал и за известувањето од полицијата која го повикала сопственикот да дојде во нивните простории за да ги подигне парите и како може да не го види или разбере тоа известување. Она што Даниел особено го израдувало е неговото доаѓање дома и поддршката од родителите и роднините кои, како што велат, плачеле од среќа.

– Тато беше на брод, пловеше и ми се јави велејќи: „Сине, горд сум на тебе“. За малку ќе заплачев!

Бабите Невенка и Мара и дедовците Јерко и Никола не знаеја од каде се од среќа. Ајде дете, така треба, потврди дека сите заедно добро те воспитавме“, рекоа.

Даниел има и петгодишен брат Иван, за кој тврди дека е сè уште мал и едвај чека да порасне и да го научи како да биде добар и искрен, да им помага на своите пријатели и на сите на кои им е потребна помош. Истото ќе им го каже на сите пријатели и познаници.

(Слободна Далмација)

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button