До понеделник 3 килограми помалку: Хит викенд диета

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа што и кога јадете. 

За два дена не можете да изгубите многу килограми, но сепак можете да постигнете видливи резултати и напредок во обликувањето на вашето тело. 

ADVERTISEMENT

ЕДНОДНЕВНА ДИЕТА

Оваа диета се држи само еден ден, односно 24 часа, и ако се применува редовно, за еден месец можете да изгубите околу 3 килограми, што претставува солидна цифра. Изберете едно од предложените менија и придржувајте се на него еден ден. Не заборавајте да испиете два литра вода.

Ден на јагоди: Во текот на денот се јадат 250 g ананас, 1 kg јагоди, 200 g зеленчук, 100 g киви, 60 g компир (се мери сиров).

Ден на ориз – Во текот на денот се јаде 150 g ориз, сварен во поголема количина на вода и поделен на 3 порции. За појадок и вечера можете да додадете и малку зеленчук, а за ручек 200 g варени домати.

Ден на компири – 700 g компири и 600 g варен зеленчук се делат на три оброци. Компирот може да биде варен или печен во рерна, а зеленчукот сварен на пареа. Можете да додадете зачини како магданос, мајчина душичка, власец и мајоран.

Премини на следната страна >>

Facebook Comments
(Visited 262 times, 1 visits today)