Имате премногу стар леб? Не фрлајте го, туку подгответе го овој вкусен оброк кој се подготвува многу едноставно

Ако ви остане премногу стар леб, не фрлајте го, туку направете го овој сладок појадок или ужина.

Еве еден рецепт кој сигурно ќе ве воодушеви.

ADVERTISEMENT

Потребни состојки:

  • Стар леб
  • 3 јајца
  • 3 лажички шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • Половина чаша млеко
  • Масло и путер
  • Цимет

Начин на подготовка:

Лебот исечкајте го на коцкички. Јајцата изматете ги со млеко, шеќер и ванилин шеќер. Исечканиот леб ставете го во изматеното јајце и таков пржете го на врел зејтин, со додавање на малку путер. Пржениот леб ставете го во мешавина од една лажичка цимет и 2 лажички шеќер.

Уживајте во овој вкусен и евтин оброк!

Facebook Comments
(Visited 145 times, 1 visits today)