Рецепт за вкусни баварски кифлички

Испробајте го овој вкусен рецепт за баварски кифлички.

Потребни состојки:

  • 20 грама квасец
  • 0,5 л млака вода
  • 4,5 чаши брашно
  • 2 лажички сол
  • 2 лажички шеќер
  • 3 лажички масло
  • 1 литар вода
  • 3 лажички сода бикарбона

Начин на подготовка: 

Замесете го тестото и оставете го да стои околу еден час на топло место, за да нарасне. Потоа развлечете го во круг и поделете го на 16 делови. Правете кифли од тестото и оставете ги во фрижидер околу половина час. Потоа ставете литар вода да зоврие заедно со сода бикарбона, па ставајте ги кифлите секоја да се вари околу 30 секунди. Во сад ставете хартија за печење и редете ги варените кифли, па со нож малку засечете ги на површината, па посолете ги со морска сол. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете ги кифлите околу 20 минути.

 

Facebook Comments
(Visited 149 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT