Рецепт за вкусен чоколаден куглов

Има ли некој кој не обожава чоколадо?! Погледнете го овој рецепт за вкусен куглов кој ќе го паметите уште долго.

Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 250 грама маргарин
  • 250 грама шеќер
  • 1 лажичка ванилин шеќер
  • 250 грама меко брашно
  • Половина лажичка прашок за пециво
  • 5 лажички млеко
  • 250 грама ореви
  • 100 грама чоколадо

Начин на подготовка: Изматете го маргаринот, шеќерот, ванилиниот шеќер и јајцата. Брашното измешајте го со прашокот за пециво, па мешајте го во смесата, постепено додавајќи млеко. Додајте ги смелените ореви и растопеното чоколадо. Ставете го во подмачкан калап за куглоф и печете на температура од 180 степени, околу 60 минути.

Facebook Comments
(Visited 65 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT