Здрав и корисен рецепт: Брза супа од спанаќ која ќе ви помогне во борбата против анемија

ADVERTISEMENT

Анемијата поради недостаток на железо е многу честа, особено кај жените во репродуктивната доба.

Со цел да го снабдите вашиот организам со железо, ви го предложуваме овој рецепт за брза супа од спанаќ и мускатно оревче. Таа не мора да биде обична, туку слободно можете да додадете и зачини по вкус, ленено семе или маслиново масло. За да биде покремаста, можете да ја изблендирате.

ADVERTISEMENT

Потребни состојки:

  • 900 милилитри вода
  • 450 грама свеж и измиен спанаќ
  • Морска сол
  • Мускатно оревче

Начин на подготовка: Во поголем сад зовријте вода и додајте го спанаќот. Откако ќе се свари спанаќот, ставете ја смесата во блендер додека не стане мазна. Ставете сол и малку мускатно оревче.

Facebook Comments
(Visited 16 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT