Бомбици од компир и кашкавал – рецепт кој мора да го пробате!

ADVERTISEMENT

Љубителите на компир и кашкавал сигурно не ќе можат да му одолеат на овој рецепт…

Потребни состојки:

  • 400 грама сварени компири
  • 70 грама рендан пармезан
  • 80 грама салама или пршута
  • Парчиња кашкавал – толку колку што ќе направите бомбици
  • Магдонос, сол, бибер
  • 1 јајце и презла

Начин на подготовка: Потребно е да направите пире од компир и да ги измешате во него сите состојки освен кашкавалот, да направите бомбица, а внатре да вметнете парче кашкавал. Потопете ги бомбиците во изматени јајца, па во презла и ставете да се печат на 190˚С, 25 минути.

Facebook Comments
(Visited 15 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT