Нане, ананас, сирење: Намирници кои може да ја заменат четката за заби

Денес ви прикажуваме неколку намирници кои дополнително ќе ви помогнат во основната хигиена.

1 namirnici

Денес ви прикажуваме неколку намирници кои дополнително ќе ви помогнат во основната хигиена. Освен што ги чистат забите, тие обезбедуваат и пријатен здив. Погледнете за кои намирници станува збор.

ADVERTISEMENT

1. Свежо нане

Со причина свежото нане се наоѓа во пастите за заби и во водите за измивање на усната шуплина. Оваа билка има противвоспалително дејство, па е идеална за вашиот здив. Консумирајте ја во салати, а во овие зимски денови препорачливо е да пиете и чај од нане.

2. Сирење

Тврдите и полномасни сирења се добри за зајакнување на забите, како и за првенција од кариес. Млечната киселина во сирењето е особено погодна за здравјето на вашите заби.

3. Ананас

Свежиот ананас е најдобар избор за десерт, затоа што содржи состојки кои имаат противвоспалителни и антибактеристки дејства.

 

Facebook Comments
(Visited 42 times, 1 visits today)