Намази од авокадо што ги обожаваме

Авокадото е намирница која може да ја јадете на брзброј начини, а еден од популарните за појадок е комбинација од авокадо и тост. Затоа, денес ви прикажуваме рецепт за два намази за кои ви треба само неколку минути и можете да ги подготвите свежи. Во продолжение погледнете кои намирници ви се потребнни за две личности.

Авокадо и сирење

Изгмечајте зрело свежо авокадо, па додајте и малку сирење, 1 лажица путер од кикирики и половина банана. Сите состојки обро промешајте ги додека не добиете мека смеса со која ќе го намачкате вашиот тост.

Авокадо и грашок

Ставете малку грашок во блендер и добро промешајте, па додајте го изгмеченото авокадо, една лажичка крем сирње и малку лимонов сок, па добро промешајте.

ADVERTISEMENT

View this post on Instagram

Green or red? ❤️💚❤️ And yes, I bought strawberries in January 🙈 Just couldn't stop myself, oh well… I'm really into baking my own sourdough recently, it tastes sooo much better then everything I can get in the supermarket! I still need to work on the shape though 😄🍞 Hope you have a lovely hump day! . . . . . . #toasts #toasttuesday #bread #sandwich #plantbased #whatveganseat #vegansofig #wholefoods #cleaneating #healthy #healthyfood #healthychoices #healthylifestyle #healthyfoodshare #veganfoodshare #eatclean #eathealthy #foodblogger #veganblogger #breakfastgoals #breakfastideas #veganfood #avocado #avocadotoast #healthybreakfast #vegan #sourdough #peanutbutter #strawberries

A post shared by 💫 Magda 💫 (@oatmeal_stories) on

 

Добиениот намаз мачкајте го на тост, а по желба може да додадете и разни семиња.

 

Facebook Comments
(Visited 212 times, 1 visits today)