Домашна маска од јаболка за сјај и свежина на вашето лице

Направете сами своја маска за лице од јаболка која ќе го исполни вашето лице со сјај и свежина.

1 maska

Направете сами своја маска за лице од јаболка која ќе го исполни вашето лице со сјај и свежина. Без разлика дали имате сува, масна или комбинирана кожа, може да се случи таа да добие уморен изглед. Најдобар лек за тоа секако се природните маски. Користете ја оваа маска еднаш неделно и ќе ѝ го вратите изгубениот сјај на вашата кожа.

ADVERTISEMENT

Потребни состојки:

– 2 лажички оладен зелен чај

– половина јаболко

– неколку капки лимонов сок

– 1 лажичка јогурт

Исецкајте ги јаболките и ставете ги во чинија. Додајте ги чајот и јогуртот и сите состојки изблендирајте ги, па додадете неколку капки сок од лимон. Оставете ја маската да постои 5-10 минути на вашето лице, па потоа измијте ја. Кожата ќе ви биде посвежа и посјајна. Зелениот чај е познат по своето смирувачко дејство, а јаболката е полна со витамини кои ја храната кожата.

Facebook Comments
(Visited 142 times, 1 visits today)