Магдонос – здрав зачин кој ви нуди многу користи

Магдоносот е многу лековите и со векови се користи токму поради своите исцелувачки својства. Содржи висока концентрација на хлорофил кој ги уништува бактериите во устата, а кои се развиваат после оброците. Најчесто се користи како зачин или како декорација за главни јадења, но без оглед на кој начин го консумирате, важно е да знаете дека има особено богати лековити својства.

ФОТО: bbcgoodfood.com

Лек за бубрези

Со оглед на тоа дека е богат со антиоксиданси и витамини, магдоносот природно помага за чистење на бубрезите и придонесува за нивно нормално функционрирање. Со векови се користел како диуретик за проблеми со бубрежни камчиња, камења во жолчка и инфекции на мочниот систем.

Богат е со витамини А и Ц

Магдоносот е богат со витамини А и Ц. Тој содржи една четвртина од потребните дневни дози на витамин Ц, а од неколку гранкички магдонос кожата и косата ќе ви бидат поздрави, а имунолошкиот систем подобар.

ADVERTISEMENT

За поздрави коски

Поради големите количини на витамин К и калциум, магдоносот придонесува за поздрави коски. Ја превенира остеопорозата и го намалува ризикот од фрактура на коските.

Facebook Comments
(Visited 47 times, 1 visits today)
Loading...