Сите сакаат да се срамам од моето тело, а јас во огледалото гледам само совршенство – познатата плус-сајз манекенка од Хрватска ги покажа облините

Таа важи за најпознатата плус-сајз манекенка во регионот

Шармантната Хрватка постојано се обидува да ги промени ставовите кои се закоренети во нашата средина, а тоа е дека несе само слабите жени убави. Таа нема проблем да се соблече и да го покаже своето тело обидувајќи се на тој начин да докаже дека секоја жена е убава на свој начин. И таа успева во тоа.

ADVERTISEMENT

Станува збор за Луција Лугомер, млада девојка од хрватска која на социјалните мрежи редовно споделува фотографии од нејзиното разголено тело. Таа неодамна објави фотографија на која позира во провокативна долна облека од тантела, а со која ни покажа дека и жена со вишок килограми може да изгледа мошне секси, па можеби и повеќе од оние кои се само „коски и кожа“.

Таа доби бројни позитивни коментари и комплименти, особено поради пораката што ја остави под фотографијата, а во која објасни што е она што и дава самодоверба и храброст.

Girls, ALWAYS be in love with the shape of yourself !!! ? • I stvarno, dozivite svoje tijelo na osobnoj razini…plesite, gibajte se, gledajte svoje tijelo kao savrseno bice koje se uistinu s nekim posebnim razlogom s godinama razvija, zivi i stari. Protiv godina ne mozemo i zasto se boriti kada se s njima jednostavno mozemo stopiti u savrsenu cjelinu? Svakodnevno gledam u zene koje se toliko srame svojih godina, svoga tijela, svojih oblina i ponasaju se prema njemu kao da im je najgori neprijatelj ili znate onu ‘ono nikada nece biti dovoljno dobro’ – gledaju na svoje tijelo kao da je jedna velika .M.A.N.A. ? …a sigurna sam da znate kako je to- onako duboko u sebi. Oh vidi strija – oh, vidi jastucica pored pazuha ? Jao! I sta cemo sad? Plakati i pokunjavati same sebe? Zasto? Zivot je stvarno preeeee-kratak na bavljenje s takvim stvarima…ja biram biti svoja…takva – svoja – nesavrseno – savrsena…i biram se igrati i uzivati u zivotu. Pokusajte i vi, necete pozaliti…a kako ce vam tek tijelo biti zahvalno?! Te sifre i racunice nemam, to morate otkriti same ?? • • BTW., DO YOU HAVE ANY RECOMMENDATIONS ON BEAUTIFUL LINGERIE? ? This one on me is by @playfulpromises • • • • • #ootd #outfitoftheday #lookoftheday #fashion #fashiongram #style #love #beautiful #currentlywearing #lookbook #wiwt #whatiwore #whatiworetoday #ootdshare #outfit #clothes #plussize #mylook #fashionista #todayimwearing #instastyle #curvysensedoll #plussize #instafashion #outfitpost #fashionpost #todaysoutfit #fashiondiaries #plussizemodel

A post shared by LUCIJA LUGOMER (@lusiluer_plussizemodel) on

 

„И навистина, доживејте го своето тело на лично ниво. Танцувајте, движете се, гледајте го своето тело како совршено битие кое навистина со некоја посебна причина со годините се развива, живее и старее. Против годините не можеме и зошто да се бориме кога со нив едноставно можеме да се стопиме во совршена целина? Секојдневно гледам жени кои се толку срамат од своите години, од своето тело, своите облини и се однесуваат кон него како да им е најлошиот непријател или го знаете она ’тоа никогаш нема да биде доволно добро’. Гледаат на своето тело како да е една голема М.А.А.Н.А. Ох, погледни ги стриите, ох види пернички под пазувите. Оф. И што сега? Ќе плачеме и ќе се обвинуваме самите себе? Зошто? Животот навистина е прееееекраток за да си го трошиме на такви работи.. јас избирам да бидам своја, таква – несовршено-совршена.. И избирам да се играм и уживам во животот. Обидете се и вие, нема да се покаете.. и како телото ќе ви биде благодарно? Таквите шифри и пресметки ги немам, тоа ќе морате сами да го откриете“ – го напиша оваа прекрасна дама под фотографијата.

И во право е, нели?

Facebook Comments
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.