Наутро или навечер, кога е идеалното време да ја миеме косата?

ADVERTISEMENT

Миењето на косата се чини како една од најлесните животни задачи, но всушност крие некои мали тајни кои ќе ви направат голема разлика.

Фото: Pixels

Многу жени (а и мажи) се жалат дека веќе првото утро по миењето на косата таа им изгледа безживотна. Но, трикот е во тоа дека косата не е масна и безживотна, туку само така изгледа затоа што не е исушена правилно.

Ако ја миете косата навечер, таа останува малку важна, но доволно за во текот на спиењето целосно да го изгуби волуменот. Мокрите влакна се почувствителни од сувите, а во текот на ноќта се тријат од перницата, што води до испукани врвови и неуредна фризура. Затоа, вечерното миење на косата, обидете се да го замените со утринско.

ADVERTISEMENT

Фото: healthmag.gr

Ако ви треба уште една причина за промена на оваа навика, тогаш сетете се на габите. Тие обожаваат влажни и топли места, а нема ништо подобро од влажна коса и мека перница. Ритуалот на спиење со мокра моса може да доведе до размножување на габите, кои потенцијално може да ви направат посериозни проблеми, а и првут.Не заборавајте дека косата трба да ја миете два пати, а не еднаш, и тоа со многу мала количина шампон. Правилното и добро плакнење е исто толку важно како и шампонирањето.

Facebook Comments
(Visited 253 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT