5 домашни бабини лекови кои вредат злато

Лековите и рецептите на домашната баба беа златни вредни – и сè уште помагаат.

На пример – против болки во грлото, запек, гадење или проблеми со спиењето. Нашите баби пораснаа со многу помалку лекови и посети на доктор отколку што денес. И покрај тоа, тие беа зачудувачки здрави и прилагодени. Хм, можеби тоа е заради нивната домашна аптека? Имено, некои состојки се уште подобри денес отколку некои аптека производи…

Солена вода против болки во грлото

Против бактериско болно грло, домашниот лек на оваа баба е за жал беспомошен. Меѓутоа, ако нашето „грло“ ви го повредува грлото, тогаш печењето солена вода може да направи чуда. За ова треба да растворите лажичка сол во 200 мл млака вода и да го исплакнете грлото колку што е можно подолго. Само не голтај!

Ѓумбир против гадење

Чудесниот ефект на ѓумбирот е познат одамна. Во кујните на баба обично се користеше против гадење. Дури и денес работи малку чуда: или со утринска болест во бременоста или со гадење од возење – чаша чај од ѓумбир ќе го смири желудникот.

Сливи против запек

Сува сливи се полни со баласт што ќе го стимулира дебелото црево – и може да ве спаси од непријатно запек. Правилната подготовка и дозата се важни: омекнете околу 5 до 10 суви сливи во текот на ноќта и изедете ги меко следното утро. Исто така, можете да ја пиете сливата вода во текот на ноќта.

Лаванда против несоница

Дали сепак мирисате лаванда во носот кога размислувате за спалната  на баба? Имено, исушените лаванда цвеќиња во вреќи беа нејзин домашен лек за проблеми со спиењето.

Во меѓувреме, науката кажа и нешто за тоа: мирисот на лаванда го намалува крвниот притисок и го забавува отчукувањата на срцето – така што генерално се смирува. Една студија од 2014 година открила дека пациентите кои имаат проблеми со спиењето и вдишуваат масло од лаванда имаат подлабок сон.

Мајчина душица

Свежата мајчина душица е вистинска чудо кашлица – и баба ти го знаеше тоа. Едноставно истурете 2 лажички свеж зачин (доволно е една лажичка исушена верзија) во чаша врела вода. Додадете малку мед – и завиткајте густа марама околу вратот.

Кој е најдобриот совет што сте го добиле од баба ти?

Facebook Comments
(Visited 107 times, 1 visits today)