Храна која можете да ја јадете навечер, а да не се здебелите

На сите барем понекогаш ни се случува да сме гладни пред спиење.

Но, многумина поради стравот дека ќе добијат килограм вишок ако често јадат доцна во вечерните часови, тие повеќе го прескокнуваат тој оброк и одат на спиење гладни.

Еве што може да јадете во такви ситуации.

Пуканки

Се разбира, не многу солени и да не бидат со путер или сирење. Факт е дека пуканките се една од најздравите закуски. Тие исто така содржат неколку калории, масти и многу влакна, што ги прави одличен избор кога сакате да се „почастите“.

Морков

Знаеме дека можеби ова не тие е омилениот зеленчук, но нутриционистите се согласуваат дека морков е добар извор на хранливи материи, витамини А и калциум.

Грчки јогурт

Јогурт е одличен извор на калциум, но исто така и протеини кои ќе ви наситуваат. Покрај тоа, некои истражувања докажале дека ако јадете јогурт во вечерните часови, ќе се чувствувате помалку гладни наутро.

Замрзнати плодови

Замрзнатите банани или ладен ананаси, како и секое друго овошје, може да бидат одлична замена за сладолед.

Facebook Comments
(Visited 151 times, 1 visits today)