Енергетски моќен и вкусен појадок – смути од какао и банана

Секое утро ни е потребен хранлив оброк, но понекогаш покрај потребната енергијата сакаме да го добиеме и оној фин и сладок вкус.

Па за да не посегнеме по нешто што е апсолутно нездраво, денес ќе ви претставиме еден едноставен рецепт за смути со кое сигурно ќе ја надминете желбата за сладок вкус, а воедно ќе ви ја даде и потребната енергија за сите обврски што ве чекаат во текот на целиот ден.

Еве што ви е потребно

1 банана, 2 лажици овесни снегулки, 1 лажица путер од кикирики, 1 лажичка какао, 2 дл млеко (можете да користите и млеко од бадем, кокос …)

ADVERTISEMENT

Foto: OMG Food

Ставете ги сите состојки во блендер и добро измешајте. И вашиот сладок и моќен пијалак е подготвен.

Покрај какао можете да користите и темно чоколадо. 

Facebook Comments
(Visited 79 times, 1 visits today)