Руска, француска, памук меки кифлички….новогодишни рецепти

Новогодишни рецепти.

Француска салата

100гр.ситно сецкан орев

200гр.испасирано или ситно сецкано сирење

300гр.сецкана шунка

2 свежи, сецкани краставици

2-3 ситно, сецкани чешниња лукче

3 лажици мајонез

600гр. кисела павлака

малку црна пипер

1/2 китка ситно, сецкан магдонос (јас го изоставувам, по желба на домашните)

Сите состојките се мешаат во длабок сад, се забиберува и префрлува во кутија со капак.

Руска салата

2 компири

2 моркови

2 јајца

200 гр грашок

4-5 кисели краставички

200 гр шунка

200 гр кашкавал

250 гр мајонез

сол, црн бибер

Сите состојките се мешаат во длабок сад, се забиберува и префрлува во кутија со капак.

Кифлички

1 кг. брашно

2 јајца

150 мл. зејтин

4 лажици шеќер

2 лажици сол

1 свеж квасец

1/2 л. млеко

250 гр. маргарин

За премачкување на кифличките

1 јајце

Загрејте го малку млекото и ставете го квасецот со малку шеќер и брашно да надојде.

Во еден длабок сад, просејте го брашното и додадете ги јајцата, зејтинот, шеќерот, солта и надојдениот квасец со млекото. Замесете убаво мазно и меко тесто кое нема да се лепи за рацете. Ставете го во садот, покријте го со една крпа и оставете го на топло место убаво да нарасти.

 

На намастена површина извадете го тестото од садот и поделете го на 4 еднакви делови. Од секој дел посебно расукајте една округла кора. Кората намачкајте ја убаво со маргарин. Сечете со нож (или најдобро со нож за пица) на 12 или 16 делови. Секој дел виткајте го во кифличка и ставајте ги во подмачкан прех. Оставете ги така во плехот повторно убаво да нараснат.

Се печат околу 25 мин.

 

 

 

 

Facebook Comments
(Visited 322 times, 1 visits today)