„Решив да живеам, НЕ сакав да умрам – се откажав од брзата храна и газираните сокови и ослабнав повеќе од 82 килограми“

Алиша Мекнаир (21) од Канада докажа дека со самоконтрола може да се намалат килограмите.

Таа успеа да стопи малку повеќе од 82 килограми. За ова, мораше целосно да ги промени навиките и да излезе од рутината на посета на ресторани за брза храна – а во исто време одела на ручек во пет различни ресторани.

ADVERTISEMENT

Your life is what you make it! Be the creator of your future. I refuse to ever give up. I’m so happy everyday, I’m…

Posted by Alysha Hope McNair on Сабота, 02 февруари 2019

Додека просечната жена во еден оброк внесува по две илјади калории дневно, таа само во еден оброк внесувала дупло. Покрај тоа, носела XXXXL облека, поради што често била малтретирана додека одела на училиште.

Same person, 2 years apart. And minus over 100lbs. This blows my mind, especially because I have a mental battle almost…

Posted by Alysha Hope McNair on Четврток, 24 јануари 2019

Кога сфати дека имаа само две опции, да продолжи да живее или да почине,  одлучила да ги земе работите во свои раце, па се запишала во локална теретана и престанала да јаде брза храна. Целиот процес на отстранување на вишокот килограми беше објавен на социјалните мрежи, каде што имаше поддршката од многу пријатели и следбеници, од кои многумина имале проблем со вишокот килограми исто како неа, пишува британскиот „Daily Mail“.

It’s insane to see the change from 373 pounds at the age of 16 to 226 at the age of 20. I gained 30pounds of muscle and…

Posted by Alysha Hope McNair on Недела, 21 октомври 2018

 

Но, Алиша беше упорна и не престана да практикува физички активности, па така таа продолжи со оваа практика и откако минатата година стана квалификуван тренер за фитнес.

„Порано бев зависник од ресторани за брза храна. Како тинејџерка имав проблеми со вишок килограми, па затоа постојано бев на диети, но ниту една од нив не можев да ја издржам до крај.“ Таа сфати колку и е потребна промена кога еден ден, како што вели самата, речиси се удавила со газирани пијалаци. Во тоа време имала 17 години и 171 килограми, најмногу што некогаш ги имала во својот живот.

Таа вели дека нејзината мајка се плашела дека предвреме ќе умре поради својата тежина, но сега таа конечно ги виде резултатите од нејзините исхрана и напори.

– Изгубив повеќе од 82 килограми и никогаш не сум се чувствувала подобро од сега кога можам да влезам во фустан број 14 – објаснува оваа млада девојка.

Facebook Comments
(Visited 566 times, 1 visits today)