Рецепт за неверојатно меки палачинки со кисело млеко (видео)

Неверојатно меки палачинки со кисело млеко со кои можете да ги израдувате вашите деца и пријатели.

Потребно е:

200 гр кисело млеко
1 јајце
100 гр брашно
Масло, сол
Половина лажичкаа сода бикарбона

ADVERTISEMENT

 

Подготовка:

Во сад се кршат јајцата и малку се матат, па се додава 200 грама кисело млеко, и брашно со сода бикарбона и сол (најдобро е брашното да се просее заедно со содата бикарбона). Се меша добро тестото се додека не остане без грутки.

Во тавата ставете неколку капки масло, истурете го тестото и печете од двете страни.

 

Тие можат да бидат полнети со различен фил, но и да направите торта бидејќи се меки како пена.

Избор: Бабина кујна

 

 

Facebook Comments
(Visited 104 times, 1 visits today)