Пудинг кој го обновува мозокот, го спречува стареењето и дебелењето: Десерт готов за минута!

Дали знаевте дека авокадото ја поддржуваат способноста на телото да ги апсорбира хранливите материи кои распуштаат масти од друго овошје и зеленчук, како што се лутеин, алфа и бета каротин?

Тоа има моќни антигенски и антибактериски својства кои го подобруваат имунолошкиот систем и е богата со аминокиселина. Единствениот лек за здраво срце и мозок што навистина функционира.

Авокадо, исто така, содржи многу сурови масти и хранливи материи како калциум, железо, магнезиум, влакна, калиум, фолна киселина, натриум, бор, витамин Е и Б …

ADVERTISEMENT

Еве како да го подготвите овој вкусен и здрав пудинг со авокадо и чоколада!

Состојки:

3 големи, меки и зрели авокада

¼ шолја какао во прав

3-6 лажици кокосово млеко

1 кафена лажичка екстракт од ванила

2 кафени лажички кокосово масло

2 лажици мед

Подготовка:

Авокадото, какаото во прав, кокосовото млеко, ванилата, кокосовото масло и медот ставете ги во блендер и измешајте ги.

Мешајте една минута додека смесата не стане хомогена.

Ставете го пудингот во фрижидер околу 30 минути и потоа можете да го послужите пред семејството или гостите.

Пријатен апетит!

 

Facebook Comments
(Visited 3.073 times, 1 visits today)