Познатиот јапонски доктор кој живееше 105 години непосредно пред смртта ја откри тајната на долговечноста – ова се неговите златни правила

Ја доживеа 100-тата здрав и витален? Тоа е можно!

Фото: Youtube

Ова го потврди и јапонскиот доктор д-р. Шигеаки Хинохара, кој поминал години и години проучувајќи ја долговечноста.

Тој беше еден од оние што ги изградиа темелите на јапонската медицина и й помогнаа на Јапонија да стане број еден во таа област. Во едно интервју со Јапонија Тајмс, д-р. Хинохара им изјави на новинарите дека луѓето треба да се грижат помалку, ако не сакаат да се пензионираат да не одат во пензија,  туку да работат додека можат, но и да се забавуваат…

ADVERTISEMENT

До смртта, докторот работел до 18:00 часот секој ден, по 65 години се пријавил во болницата и предавал на факултетот. Почина на 105 години, во јули 2017 година.

Ова се некои од неговите најпознати совети за долг, здрав и квалитетен живот.

Фото: Јутјуб/ принтскрин

Не грижете се премногу за исхраната или сонот, забавувајте се

„Сите се сеќаваме дека како деца често заборававме да јадеме или спиеме, и наместо тоа, поминавме време да уживаме во забавата. Верувам дека можеме да го направиме тоа сега и како возрасни. Најдобро е да не се ослободиме од телото со премногу правила како ручек и спиење”.

Ако сакате да живеете долго, треба да внимавате на дебелината

„Ние не треба да се грижиме за јадењето, но сепак треба да внимаваме да не се прејадеме”, рече овој познат јапонски доктор кој пиел кафе, чаша млеко и сок од портокал со малку маслиново масло за појадок.

Тој верува дека маслиновото масло му помага на неговото здравје и за изгледот на кожата. Ручекот, честопати го прескокнувал затоа што бил премногу зафатен. Тој јадеше млеко и бисквити, а за вечера зеленчук, риба и ориз. Месо консумирал само два пати неделно.

Не следете слепо се’ што ќе ви каже вашиот доктор

Овој Јапонец смета декторите не может да ја излечат секоја болест  и секој пациент, Предлагаше пациентите кога докторот ќе им препише терапија или преглед, да го прашаат дали тоа истото би им го препорачал и на своите најблиски. Ако одговорот е негативен, зошто треба да биде изложен на непотребен стрес и страдање?”

 

Болката е минлива, а забавата е најдобриот начин да ја заборавите

Кога детето ќе се повреди, објасни Хинохара, болката траа се додека не му го тргнете вниманието на нешто друго. Потоа ќе заборави на болката. Истото треба да го применуваат и возрасни луѓе. Тој мислеше дека музиката и животните се најдобриот начин да се заборави болката и за нид треба да се има место во болниците и сличните институции.

Секогаш одете по скалите и носете ги своите работи

За да останете здрави и витални, заборавете ги лифтовите. „Ги користам скалите, за да ги разбудам мускулите во моето тело”, рече овој витален јапонски доктор кој го има доживеано својот 105-ти роденден,  а почина во 2017 година.

Facebook Comments
(Visited 2.219 times, 1 visits today)