Пет причини зошто децата родени во февруари се посебни

Ако вашето дете е родено во февруари, имате неколку причини поради кои треба да бидете среќини.

Фото: Daria Shevtsova, PEXELS

Вашето бебе е посебно, бидејќи е родена во најкраткиот месец од годината.

Покрај тоа, зимата наскоро ќе заврши, што значи дека најтоплото време во годината ќе следи кога и ќе можете да уживате во свеж воздух и долги прошетки.

ADVERTISEMENT

Според истражувањата постојат и други причини зошто може да се сметате за вистински среќници ако имате дете кое се родило токму во овој месец од годината.

Може да станат кошаркари

Според анкетата спроведена во Харвард во 2006 година, која ги испитувала податоците за 21.000 деца, родените во февруари на седум години се повисоки и потешка за разлика од врсниците родени во текот на другите 11 месеци од годината.

Дали ви треба доказ дека вашето дете може да стане успешен кошаркар или кошаркарка? Славниот Мајкл Џордан роденденот го слави 7-ми февруари.

Имаат добри шанси да завршат колеџ

Истите истражувања покажаа дека зимските деца се поуспешни во тестовите за интелегенција.

Ќе бидат заинтересирани за уметност

Бебињата родени во февруари во хороскопот се Водолија или Риби, а овие два хороскопски знаци се поврзуваат со својата неверојатна оригиналност и креативност. Дури и ако не верувате во астрологијата, Државниот завод за статистика на Велика Британија го откри фактот дека луѓето родени во февруари стануваат уметници

Можат да бидат ѕвезди

Една студија докажа дека многу познати личности се родени во знакот на Водолија. Како Боб Марли, Џенифер Анистон, Шакира, но исто така и некои од најпопуларните американски претседатели како Абрахам Линколн (12-ти февруари) и Роналд Реган (6-ти февруари).

Што и да прават, тие сигуно ќе бидат задоволни од работата

Ако вашето дете е родено во втората половина на февруари, не мора да очајувате. Истражувањето спроведено од CareerBuilder.com откри дека Рибите биле најзадоволни на нивните работни места.

Facebook Comments
(Visited 6.853 times, 1 visits today)