Панталоните што ги обожававме како тинејџерки повторно се ИН

Ова никој не го очекуваше …

При крајот на 90-тите и почетокот на новиот милениумот дамите не излегуваа од еден модел на панталони. Тие толку беа популарни што ги носеа и на школо, на сите семејни настани, но и на свечени пригоди.

ADVERTISEMENT

Во прашање се таканаречените „карго“ панталони кои оваа пролет се враќаат на голема врата во светот на модата. (Кај нас овие панталони најчесто ги викаме „виетнамки“ или панталони со џебови.) Тие изгледаат по малку робусно и не се баш најженствени, а за тоа допринесуваат и големите, странични џебови. Поради нив панталоните личат на работничкиот или војничкиот стил, исто како и комбинезоните кои исто така се голем хит веќе неколку сезони по ред и ги носат бројни познати девојки од целиот свет.

 

Вакви панталони уште во годините пред Втората светска војна носеа британските војници, а на почетокот од новиот милениум ги прослави бендот „All Saints“ кои ги носеа во спотот за песната ‘„I Know Where It’s At”

View this post on Instagram

Цепей много не бывает😂, особенно когда они вновь актуальны💫, а второй тренд на мне это брюки «карго», ооочень они мне по душе, рада что вернулись, с моим ростом правда на плоском ходу совсем мне не нравятся, но каблуки я в целом не редко практикую, ждала тепла чтоб их гонять🙌🏻. ⠀ Напишите пожааалуйста🙏🏻, какой пресет (фильтр) больше вам нравится на первом или втором фото?!

A post shared by Анна. Стилист Краснодар. (@rerikh_anna) on

 

Но за разлика од ретро моделите, денешните „карго“ панталони изгледаат многу поженствено. Тие се потесни и имаат повисок струк кој ја нагласува женската линија, а поради интересниот дизајн сега можете да ги носите буквално со сé – од блузи, џемпери и кратки маици (кроп-топ), до високи потпетици или патики. Изборот го оставаме на вас …

 

View this post on Instagram

Цепей много не бывает😂, особенно когда они вновь актуальны💫, а второй тренд на мне это брюки «карго», ооочень они мне по душе, рада что вернулись, с моим ростом правда на плоском ходу совсем мне не нравятся, но каблуки я в целом не редко практикую, ждала тепла чтоб их гонять🙌🏻. ⠀ Напишите пожааалуйста🙏🏻, какой пресет (фильтр) больше вам нравится на первом или втором фото?!

A post shared by Анна. Стилист Краснодар. (@rerikh_anna) on

Па, дали ви се допаѓа овој тренд?

Facebook Comments
(Visited 4.061 times, 1 visits today)