Откако почна да вежба и изгуби 77 килограми, докторите и открија рак – но таа НЕ се откажува и посилна е од кога било досега

„Како дете, бев многу прибирлива, па јадев само тестенини, пилешки медаљони и помфрит. Многу ретко зеленчук”, изјави Џесика Беникез за Здравјето на жените.

Како што вели, работите се влошиле кога се вработила, па почнала да заработува, а парите ги трошела во рестораните за брза храна. Во тоа време завршила средно училиште, и јадела брза храна за појадок, ручек и вечера.

ADVERTISEMENT

Но еден дел сфатила дека конечно мора да ја преземе контролата врз своето сопствено тело и живот.

„Се сеќавам на тој ден сосема јасно: имав само 20 години, имав повеќе од 145 фунти и сфатив дека единственото нешто што правам е тоа што одам на работа, јадам и гледам телевизија”, рече таа. Иако веќе имала повеќе медицински дијагнози, меѓу другото, високиот крвен притисок што земала лекови секој ден, но ни тоа не ја променило.

„Тоа беше долг процес на учење. Мојата прва наводно здрава салата беше попрскана со сос и сирење“, рече таа.

По извесно време  почнала да тренира.

„Прво секоја вечер одев на прошетка и учев вежби на Инстаграм, и еднаш или двапати месечно работев со личен тренер за да добијам идеи за нови вежби. Сега одам во салата секој ден”, рече Џесика.

Само за една година ослабела  77 килограми, а потоа одлучи дека е време да се отстрани вишокот кожа. Иако операцијата била скапа и постоеле и разни ризици , сепак таа ја направила и и било отстранети скоро 2 и пол килограми.

View this post on Instagram

To everyone who doesn’t know my story, HELLO!😁 I’m Jessica m, I’m 22 and i lost OVER 170 Pounds all with diet an exercise! At the of 19 I was told I had high blood pressure and believe it or not, that’s not even what pushed me to lose weight! A year after finding out I had high BP, I had just graduated high school, and all I did was eat fast food, go to work and watch Tv! 2 months of binge watching 2 of my fav tv serious ALL SEASONS AND ALL EPISODES, is when the switch turned on and I realized I couldn’t let myself keep going the way it was! Soooo I made a change with simply taking out ALL SODA, FRIED/FAST FOOD AND ALL SWEETS. I went cold turkey and cut it all out. I was a picky eater, so I started Herbalife meal replacement shakes and had 2 shakes a day and 1 meal with snacks in between. I did that for 3 months and then for another 5 months I just did 1 shake, 2 meals with snacks. After all 8 months on Herbalife, I quit the shakes. I learned to portion control and I opened up my my taste buds and actually started eating veggies which were NEVER In my diet before because I wouldn’t even try them!! With changing my diet, I added in exercise daily!! In the beginning I walked a mile-2 miles a night for a month straight. I got bored of that and ended up getting the courage to get a gym memebership! As soon as I started the gym, I had a trainer, 2 times a month for a total of 3 months. After that was up, I was all on my own. I worked hard I learned that I LOVED working out and I learned that I LOVED the fitness life! Just know if you set your mind on something and never give up, I PROMISE you, you will get the results you want!! I lost all my weight all by myself, and YOU CAN TOO!♥️ #transformation #weightlosstransformation #weightlossjourney #waybackwednesday #journey #fitness #fitlife #gymlife #strong

A post shared by Jessica (@getfitwjessica) on

Но, кога се чинеше дека се е во ред Џесика додека се опоравувала од операцијата, и  беше дијагностициран рак.

„Во јули 2018 година ми се појави грутка под пазувите и беше болна, но мислев дека тоа се должи на премногу напнатост, бидејќи во тоа време почнав да тренирам со нов тренер, и кога не се повлече по некое време, сфатив дека ова беше потечени лимфни јазли, и мислев дека се појавила од студот, па продолжив да ја  игнорирам “, рече таа.

Меѓутоа, кога ѝ кажала на својата мајка, сфатила дека итно мора да го посети лекар, бидејќи на ист начин на нејзиниот татко му беше дијагностициран Хочкинов лимфом, редок вид на рак на имуниот систем.

За жал, истата дијагноза беше утврдена и кај неа, а туморот во меѓувреме се прошири на слезината, коските и препоните.

Сепак, и покрај хемотерапијата, не се откажува од своите нови навики.

„Мојата битка трае, се чувствувам уморна од вообичаеното и морам почесто да се одморам, но сѐ уште можам да одам во салата и да трчам”, вели таа.

Facebook Comments
(Visited 519 times, 1 visits today)