Овие 9 работи на жените им се поважни отколку големината на пенисот

Еве што треба да направите за вашата партнерка да биде среќнa и сексот да ви стане подобар и почест

1.

Изненадете ја пријатно

Не мора да биде нешто големо, можеби букет или фино чоколадо. Жените сакаат пријатни изненадувања.

„Ние жените треба да чувствуваат емотивен однос со мажот, па да имаме секс со него. Тоа не прави да се чувствуваме удобно и побезбедно во врската, а и сексот ќе биде подобар – вели ДеАнна Лотарин, експерт за сексуални и љубовни односи од Лос Анџелес.

ADVERTISEMENT

Таа додава дека во врските често жените се оние кои и планираат и организираат, иако тие би сакале некогаш и мажите да ја преземат оваа улога.

Научете како да допирате

Не сите жени се исти, па така и точката на задоволство не е кај сите на исто место.

„Значи, важно е мажот да знае каде и како да го допре партнерот за да добие оргазам. Чувствителни места во вагината за задоволство кај некои жени можат да бидат поблиску до површината, а кај други подлабоко – вели овој експерт

Фалете ја пред сите

Една работа е да се обрне внимание на интимноста во домот, а другата кога сте во присуство на пријатели.

„Кога ќе ѝ кажете колку е убава и посебна, таа ќе ја зајакне својата самодоверба, и тоа ќе и биде поважно отколку големината на пенисот. Покрај тоа, ова изјава може да се претвори во сериозна сексуална енергија подоцна во вечерните часови“ – вели Бренди Енглер, доктор на науки и сексуален терапевт од САД

Одвојте време да се прегрнувате

Во една британска студија за 2000 жени, се покажа дека спонтаното галење го подобрува расположението отколку деновите поминати во велнес или јадење чоколадо.

– Жените сакаат да знаат дека се сакани. Кога ги мазите надвор од спалната соба, тие чувствуваат дека навистина ги сакате и дека се грижите за нив, дека се безбедни. Ја бакнувате додека  гледате телевизија или ја повлекувате додека ги мие садовите и ја прегрнувате “, вели Лорен.

love couple 2

Љубовта е сензуална

Важно е да знаете како да љубите  – во исто време страсно, нежно и сензуално. Тоа е она што секоја жена ќе ја “извади од чевлите”. „Бакнувањето ни дава чувство дека страста се случува. Без да се бакнуваат жените, може да изгледа дека сè е само механика и дека човекот навистина не се грижи за неа“ – советуваа експертите.

Треба да сте љубопитни за сексот

Една студија објавена во Journal of Sexual Medicine открила дека очекувањето на сексот е клучот за желбата на жената. Важно е да бидете креативни и не секогаш да ги користите истите тактики кога сакате да имате секс, затоа што е здодевно. Дозволете неочекувано зголемување на возбудата во неа, да биде непредвидливо.

Бидете свесни за она што го кажува

Ако жената не чувствува дека слушате што ви кажува, љубовна врска ќе биде лоша.

„Покажете ѝ дека таа е важна за вас и дека се важни разговорите со неа. Нека знае дека ја слушате и разбирате  што ви кажува. Прикажи ентузијазам за работите што ја интересираат, за нејзините цели, соништа или хоби, што се случува со неа на работа“ – нагласува Лорен.

Жешки комплименти

„Кога еден маж и вели на партнерката дека е секси, нејзиното либидо расте моментално. Жените можат да бидат несвесни за нивната појава изглед на  телото. Кажи ѝ дека има убаво тело, неверојатни гради, убава задник“ – вели сексуалниот терапевт д-р. Engler.

Контакт со очите

„Многу мажи се исклучени за време на сексот. Контактот со очи покажува дека сте присутни, а исто така го зајакнува чувството за поврзување и помага да се чувствувате поудобно и побезбедно“ – објаснува Лорена.

Таа додава дека не мора постојано да гледате во очи, понекогаш, на пример, пред оргазмот или кога го бакнува на телото.

Facebook Comments
(Visited 399 times, 1 visits today)