Нов тренд во светот на модата – интимните делови ги покриваат со лепливи ленти

Дали овој тренд наскоро ќе го видиме и на нашите фестивали?

Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject

Ако на Инстаграм ги следите највлијателните инфлуенсерки на светот, најверојатно дел од прелистувањето на оваа социјалната мрежа ви е исполнет со фотографии од фестивалот Коачела.

Девојките облечени во што помалку облека, широки насмевки на нивните убави лица, луда забава, а од оваа година често можеме да видиме и девојки кои воопшто не носат облека. Наместо тоа тие градите ги покриваат со самолепливи ленти во различни бои и форми.

ADVERTISEMENT

Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject

Овој тренд со лепење ленти по целото тело го започна дизајнерот од Мајами, Џоел Алварез, кој веќе цела деценија дизајнира „облека“ од лепливи ленти. „Во 2008 година бев почетник фотограф кој работеше со манекенка што сугерираше за последниот стајлиг да користиме самолеплива лента. Немав поим што сакаше, но за да ја направам среќна, се обидов да искористам лента како дел од облеката. Кога завршив, таа изгледаше како шунка во пластично пакување, но тоа ме поттикна да ја разработам идејата, вели Џоел. Тој следните неколку дена работел со манекенките со кои снимал, а по некое време забележал дека овие ленти му ласкаат на женското тело повеќе од било која облека.

Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject

Набргу почнал своите креации да ги продава на танчарките во ноќните клубови во Мајами, а потоа и во Франција, Норвешка и Канада. Се прослави кога поранешната мисица на Порторико на својот профил на Инстаграм сподели фотографии на кои носи негов костим за капење од златна лента.

Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject

Денес неговите креации од лепливи ленти чинат и до 800 долари. Меѓу најпопуларни се неговите костими за капење кои всушност не се тоа, бидејќи лентата се одлепува штом дамата што ги носи ќе влезе во водата.

Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject
Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject
Фото: Инстаграм/ BlackTapeProject
Facebook Comments
(Visited 262 times, 1 visits today)