Наместо хемотерапија, одлучи да стане вегетаријанка и.. почина!

Кејти тврди дека хемотерапијата која сигурно го спасува животот во нејзиниот случај почнало да  го „труе телото” и се свртела кон алтернативен третман.

Таа имала 40 години и одбила мастектомија и радиотерапија. Нејзиниот сопруг Нил (58) на Фејсбук објави дека ја изгубила битката со болеста, велејќи дека во последните моменти од животот била опкружена со членови од семејството и пријателите. Ве уверувам дека Кејти не напушти мирно, на 25 мај, со истата елеганција и сила што минуваше и низ својот живот. Нашата мала ќерка ја научи најтешката лекција. Едноставно немав одговор на нејзиното прашање: „Зошто треба да се простиме?“ Ве молиме слободно да коментирате, но бидете внимателни – пишува Нил  на Фејсбук.

It breaks my heart to be writing this but on Saturday 25th May, Katie, with the same grace and strength she handled…

Posted by Katie's Page on Недела, 02 јуни 2019

Тој додаде дека знае дека луѓето споделуваат ставови за тоа дали Кејти треба да оди на хемотерапија, но рече дека ова е нејзин избор и дека не ја намалува храброста и достоинството со кои живееше во последните три години.

Кејти се занимаваше со правење накит. По играта со ќерката Делила во 2016 година, таа почувствува вознемиреност и болка во левата града што случајно ја погоди. Наскоро се појави грутка и црвенило, па отиде кај лекар. Лекарот не мислеше дека е нешто опасно, така што по ултразвукот од болницата се откри дека имало цврст тумор во градите. Лекарите предложиле мастектомија проследена со хемотерапија и радиотерапија. И објаснија дека нејзиниот рак се лекува, но дека нема да преживее без терапија. Таа ги одби сите опции што ги понуди. Во текот на 2017 година, таа им изјави на новинарите дека по дијагнозата почна да ја истражува темата и одлучила да не оди на хемотерапија или радиотерапија.

„Отпрвин не бев сигурен за операцијата, но кога почнав да ја прочучувам болеста, сфатив дека не сакам. Јас секогаш се одржував здраво, не јадев црвено месо. Решив дека е најдобро да преминам целосно на вегетаријанска исхрана и да го отстранам шеќерот и глутенот. Главно јадам сирова храна“ вели таа.

Posted by Katie's Page on Петок, 15 февруари 2019

 

„Хемотерапијата е системска терапија, односно дејствува на целиот организам во ситуации кога сметаме дека болеста не е само локална, туку и проширена во телото. Постојат многу комбинации на хемотерапевтски лекови кои се користат само за да се зголеми нивниот ефект. Најголем недостаток е неселективноста во акција, што значи дека покрај туморските клетки кои се многу подложни на дејството на цитостатиците, т.е. демотерапијата, исто така, се јавува и кај здравите клетки, и затоа хемотерапијата има нешто што има токсичен ефект како дополнување на нејзиниот корисен ефект – објаснува доц. Др. Борислав Белев , специјалист по интерна медицина и специјалист по интернистичка онкологија.

Laser therapy ✨

Posted by Katie's Page on Вторник, 12 февруари 2019

 

„Се чувствувам добро, сè уште можам да работам и да се грижам за ќерка ми. Мојата исхрана се состои главно од сирова храна, овошје и зеленчук. Мислам дека ми помогна. Ако отидов на хемотерапија, веројатно ќе останам заглавена во креветот. Има многу опции, и мислам дека секогаш е подобро да не те отруе. Верувам дека она што го правам е најдобра опција за мене, изјави таа пред да и се влоши ситуацијата.

Исто така, финансиски помогнаа и алтернативни форми на лекување, вклучувајќи терапии со имунотерапија и слики. Таа тврди дека екстрактот од ова растение може да се инјектира во телото со инјекција, со што се зголемува имунолошкиот систем. Таа исто така тврди дека родителите на Керол и Рон одлучиле да одбијат хемотерапија. Но во нејзиниот случај тоа беше погрешна одлука што ја чинеше живот…

Facebook Comments
(Visited 2.420 times, 1 visits today)