Мед и ореви т се вистинско богатство: Овие 9 здравствени проблеми веднаш исчезнуваат! (РЕЦЕПТ)

За да ја подобрите функцијата на внатрешните органи и на целиот систем, треба почесто да ја консумирате оваа смеса.

 

Медот и оревите се едни од најкорисните храна што кога се мешаат помагаат во многу здравствени проблеми.

Научниците веќе долго време докажаа дека содржат голема доза на важни витамини и минерали, па затоа имаат корисен ефект врз организмот.Исто така, ќе ви биде од корист ако сте под емотивен стрес или имате тешка физичка работа.Зошто треба да се јаде мед и ореви.Кога редовно јадеме мед и ореви, се случува следново во нашето тело: помага при главоболкa.Ја нормализира работата на дигестивниот систем и го регулира запек доколку почесто ја консумирате оваа слатка смеса.

Помага да се опорави побрзо од породувањето. Медот и оревите се неопходни за здравјето на жените, бидејќи содржат супстанции кои го подобруваат протокот на крв во органите во карлицата, а со тоа го зголемуваат либидото.Кај мажите, тие ја зголемуваат моќта.

Го зајакнува имунитетот – јадете мала количина на смесата дневно. Ако имате настинка, тоа брзо ќе ви помогне да се ослободите од затнат нос и болки во грлото.Одлично за борба со анемија – тие содржат железо, цинк, манган и железо.Стабилизира метаболички нарушувања.Ја подобрува концентрацијата и се препорачува при интензивна работа на умот.Помага при ревматизам затоа што оревите содржат состојки кои го ублажуваат овој вид болка.

Лесен за подготовка.Измешајте 500 грама мед со 500 грама ореви и додадете го сокот од еден лимон. Добро измешајте и истурете во стаклена тегла.Користете.Деца над 3 години треба да земаат една лажичка двапати на ден.Возрасните треба да консумираат 1-2 лажици три пати на ден.

 

Facebook Comments
(Visited 176 times, 1 visits today)