Манекенка добива смртни закани поради нејзините необични веѓи – девојката прозборува за секојдневниот ужас низ кој минува!

Нејзината појава никого не остава рамнодушен

Манекенката Софија Хаџипантели (22) секојдневно добива закани по живот на социјалните мрежи и тоа поради нејзините веѓи со кои неверојатно потсетува на изгледот на легендарната мексиканска сликарка Фрида Кало.

ADVERTISEMENT

Моделот Софија Хаџипантели е Гркинка, емигрантка од Кипар во Лондон, која денес живее во Америка. Таа била посебна уште додека одела на училиште, и покрај тоа што врсниците постојано ја навредувале, таа упорно носела хеланки од латекс во силни бои и високи потпетици. Таа денес е модел, дизајнира очила за сонце и е активистка која се залага за прифаќање на убавината во сите можни облици. на Инстаграм има повеќе од 300.000 обожаватели и како што вели, за среќа, ја има поддршката од момчето, на кое нејзините веѓи не само што не му пречат, туку и му се допаѓаат.

„Ги средувам моите веѓи, природно имам поприлично темни, но не баш вакви, малку ги затемнувам”, објаснува Софија. Иако споените веѓи се дел од нејзиниот необичен изглед, природна русокоса откри дека сосем случајно во 2014 година ги нијансирала и веднаш и се допаднал ваквиот впечатлив изглед.

„Никогаш не ја базирав мојата самодоверба на тоа како другите ме гледаат. Во училиште ме малтретираа заради – мојата облека, потоа заради родителите кои беа имигранти, и не зборувавме англиски …“ – вели таа.

„Постојано добивам смртни закани. Звучи неверојатно, но е вистинито. Иако не е смешно. И да, има многу негативни реакции. Нема да ве лажам дека се сите позитивни. Повеќето се негативни. Одвратно е, но постојат луѓе кои се убедени дека е потполно неприфатливо некој да изгледа како мене, а тоа потоа толку ги разбеснува што се закануваат дека ќе ме убијат. Мислам дека тоа има врска со моментално популарната дискусија да ги воспитуваме децата во општество кое не само што преферира, туку и ги охрабрува луѓето да се вклопат. А станува збор за поприлично строги правила“, вели таа.

 

По ова многумина на социјалните мрежи ја подржаа, но и коментираа дека не можат да разберат како некои можат да и се закануваат со смрт поради нејзиниот изглед, односно само поради нејзините необични веѓи?!

View this post on Instagram

I don’t say it enough but I cherish every single one of you. Thank you for making every single day so incredible. It means the world that some of you have taken the time to translate me into your artistic vision. In school I often felt useless. I was never as bright as my brother and really felt out of place and alone. Growing up, art was the only thing that maintained any bit of my confidence. Art was something I was able to control. It was my vision – a subjective masterpiece. I loved how no one else could tell me that what I was doing was right or wrong because it was MY vision. Art helped me when I needed it the most. I was alone and had no one. Now, I have all of you and your art really takes me back to why I loved it so much. Thank you so much! I miss it!

A post shared by Sophia Hadjipanteli ☠️🧿 (@sophiahadjipanteli) on

 

 

 

Facebook Comments
(Visited 5.347 times, 1 visits today)