Како да направите палачинки од шише – рецепт кој го пробавме и се воодушевивме

Палачинки без валкани садови

Оваа метода моментално е голем хит на социјалните мрежи во целиот свет. Со неа нема да направите потполн хаос во кујната, а ќе добиете вкусни палачинки со кои можете да ги израдувате вашите најмили и пријателите.

ADVERTISEMENT

Ваквиот начин го пробавме и ние и потполно се воодушевивме.

Потребни состојки:

Пластично шише од 1.5 литри
2 јајца
10 лажички брашно
3 лажички шеќер
Еден прстофат сол
3 лажички масло
600 мл млеко
Малку кисела вода

Подготовка

Ставете инка на шишето внесете ги сите состојки почнувајќи од сувите, па продолжете со течните. Шишето потоа добро затворете го и протресете, загрејте ја тавата, па почнете да ги правете палачинките од шише на вообичаен начин. Не само што дозирањето ќе ви биде полесно, туку и смесата ќе можете во шишето да ја држите во фрижидер.

Facebook Comments
(Visited 360 times, 1 visits today)
Loading...