Едно ноќевање чини 480 евра: Во хотелот „Игра на тронови“ се спие на -5 степени

Сместено во близина на Китиле, длабоко во Арктичкиот Круг, на час и пол лет од Хелсинки, е изградено снежноо село инспириран од „Игра на тронови“.

Во„Лапланд хотелс“ има  нови 16 апартмани со мотиви од хит-серијата ги дизајнираа професионални скулптори од Русија, Украина, Летонија, Полска, Литванија и Финска.

ADVERTISEMENT

Температурата во хотелот изнесува -5 Целзиусови степени, па оттаму препорачуваат во него да се остане само една ноќ, а остатокот од престојот да се помине во околните удобни колиби.

Новина во Снежното село е ледена капела, каде што оваа сезона се планирани околу 30 венчавки. Во селото има и кино во кое може да се погледне краток филм за тоа како е направено, потоа леден ресторан и леден бар, каде што можете да се напиете вотка од чаша направена од мраз.

Хотелот ќе биде отворен до 21 април, а цените на собите почнуваат од 480 евра.

Facebook Comments
(Visited 3 times, 1 visits today)