Нега и здравје

Едноставен рецепт за бујна и чиста коса: Направете го сами и ќе се изненадите од ефектот по првото миење

Чајно дрво е лековито растение, а нејзините активни состојби помагаат во негата на лицето и на косата.

Ова растение го чисти и освежува скалпот на главата, а со самото тоа спречува и косата толку брзо да се валка.

Во комбинација со кокосово масло, чајното дрво одлично ја хидрира косата и го поттикнува нејзиниот побрз раст.

Еве како да направите шампон со кој вашата коса подолго ќе изгледа бујна и чиста.

Состојки:

1 шолја зелен чај (сварен и оладен)

1 лажичка кокосово масло

2 лажички течен природен сапун

1 лажичка мед

10 капки масло од чајно дрво

30 мл вода

Подготовка:

Овие состојки измешајте ги заедно сите освен сапунот. Добро мешајте додека не се соединат, па додајте го течниот сапун. Продолжете да мешате. Доколку соединувањето е отежнато, може да користите и рачен миксер.

На мокра коса нанесете шампон, добро тријте и оставете да отстои на глава до 5 минути. Потоа исперете, и на краевите нанесете регенератор по желба.

Од овој шампон вашата коса ќе изгледа видливо чиста, свежа и бујна.

Iако салоните за коса се отворени, најдобро е да ги избегнувате некое време, а косата да ви изгледа уредно, користете го овој едноставен трик.

Ќе заштедите многу пари и резултатот ќе биде толку добар како само да го напуштивте салонот. Природата има решение за сè, вклучувајќи и разубавување на косата.Сите посакувани ефекти често можеме да ги постигнеме со храна од кујната, а во овој случај ќе ви треба само еден лимон.

Техниката е едноставна: Исцедете еден лимон во чаша топла вода и добро измешајте.

Можете исто така да користите 2-3 лимони ако вашата коса е подолга, но проверете дали има секогаш повеќе вода од сокот од лимон.

Измијте ја косата и пешкирот сува, а потоа нанесете ја оваа природна боја. За да дадете резултати, потребно е да поминете еден час или два по нанесувањето на сонцето, се додека косата природно не е сува.

Резултатот треба да биде посветла коса до 3 нијанси. Фризерите нагласуваат дека овој третман е поефикасен ако имате обоена коса.

Маркетинг

Поврзано

Back to top button