Домашен шампон од кој косата ќе ви расте како луда!

Понудата на шампони за побрз раст на косата е голема, но постои и рецепт којшто нема да ве чини многу, а е еден од најефикасните и е доста популарен и меѓу оние кои се борат со косопаст.

Потребни состојки:

– 750 милилитри шампон од коприва

ADVERTISEMENT

– Шишенце маслени АД капки

– 100 милилитри пантенол

– 50 милилитри рицинусово масло

– 30 милилитри капки од коприва (може да се најдат во аптека)
Подготовка:

Користете шише од шампон од еден литар (може да преточите од пакувањето од шампонот од коприва од еден литар и да го дополните пакувањето). Додадете ги сите наведени состојки.

Користете го на секое миење и задолжително протресете пред употреба.

Резултатите се видливи по 20-30 дена од почетокот на користењето.

ВАЖНО: Доколку имате сува коса изоставете го пантенолот или ставете помалку (30-50 милилитри).

Facebook Comments
(Visited 24 times, 1 visits today)