Брз, лесен и вкусен леден ролат

Вкусен ладен десерт:

Состојки:

300 гр бисквити

ADVERTISEMENT

110 мл пресно млеко

50 гр црно чоколадо

100 гр путер

200 гр маскарпоне

110 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

Сомелените бисквити полејте ги со 80 мл пресно млеко. Растопете ја чоколадата на пареа и потоа додадете и измешајте ја во бисквитното тесто.За кремот потребно е да го измешате путерот, шеќерот, маскарпонето и преостанатото количество млеко, сè додека не добиете добро соединета смеса.

Во калап поставете хартија за печење и додадете го врз истата бисквитното тесто. Со раце или лажица добро оформете ја смесата, така што истата е потребно да биде со рамномерна дебелина насекаде.Намачкајте го тестото со кремот и внимателно завиткајте го ролатот, заедно со хартијата. Потоа, поставете го ролатот во ладилникот и оставете да отстои добри 5 часа.

 

Facebook Comments
(Visited 72 times, 1 visits today)
Loading...