Огласи
Огласи 2
Нега и здравје

Бог мислел на се: Ова е една од најлековитите билки на планетата – ние воопшто не ја забележуваме

Расте и во нашето поднебје!

Огласи 3

Кога го создал овој свет, Бог мислел на се, па ја опсипал својата благодат низ целата планета. Секое растение, секое цвеќе, секое ситно тревче на нашата планета е сакано од Бога, па е создадено со бескрајно значење кое човекот често не знае да го препознае. Сè што е создадено е создадено за човекот.

Жалфијата која долго време се сметаше за едно од најлековитите растенија на планетата, е создадена да им служи на луѓето.

ФОТО: Принтскрин

Жалфијата е едно од најлековитите растенија на нашата планета. Неговото латинско име – Salvia officinalis – потекнува од зборот salvare, што значи спасување или лекување. Во гробниците на фараоните ова растение било главната состојка во смесата за балсамирање. Грчкиот лекар Диоскорид го користел за лекување на многу болести како што се крварење, треска, уринарни камења и нередовна менструација.

Во времето на Карло Велики, жалфија била засадена во секоја градина и се сметала за најлековито растение.

ФОТО: Принтскрин

Го користеле за лекување на речиси секоја болест, поради што добила статус на свето растение.

Лековити и ефективни супстанции: Жалфијата содржи есенцијално масло, салвиол, салвен, тион, пинен, цинеол, борнеол, камфор, танин, горчливи материи, протеини, скроб, гуми за џвакање, лепливи материи кои не се детално истражени, потоа калциум оксалат, соли на фосфорна киселина, соли на калиум и калциум.

Медицинско дејство

Жалфијата ја прочистува крвта, го забрзува лачењето на слуз од дишните органи, делува и на излачувањето на слуз од желудникот, па на пациентот му се враќа изгубениот апетит. За дијабетес се препорачува мешавина од еднакви делови од жалфија и равнец. Жалфијата не само што делува против воспаленија, туку ги лекува и сите воспаленија на цревата, желудникот, црниот дроб, жолчката и уринарниот тракт. Чајот од жалфија е одлична гаргара за катара на грлото и фаринксот, воспаление на крајниците и мукозните мембрани во усната шуплина.

Чајот од жалфија е многу важен за доилките, бидејќи зголеменото консумирање чај при одвикнувањето на децата од мајчиното млеко го намалува лачењето на млекото. Под одредени услови, тенденцијата за спонтан абортус може да се елиминира со пиење чај од жалфија.

ФОТО: Принтскрин

Чајот од жалфија, ако се пие почесто, го зајакнува целото тело, спречува мозочен удар и многу благотворно делува на повлекувањето. Тоа е единственото лековито растение, заедно со лавандата, кое помага при ноќно потење. Ја лечи болеста што предизвикува ноќно потење, со својата изненадувачка моќ ја отстранува слабоста поврзана со таа болест. Многу лекари дознале за добрите својства на жалфија: тие ја користат за грчеви, болести на ‘рбетниот мозок, болести на жлездите, како и тремор на екстремитетите.

Кај наведените болести пијте по две шолји чај дневно во голтки. Чајот одлично делува на заболениот црн дроб, ги отстранува надуеноста и сите други заболувања поврзани со оштетен црн дроб. Ја прочистува крвта, ја чисти слузта од дишните органи и желудникот, го зајакнува црниот дроб и ги елиминира цревните нарушувања и дијареата. Во случај на каснување од инсекти, нанесете ги мелените листови жалфија на местото на каснувањето.

ФОТО: Принтскрин

За надворешна апликација особено го препорачуваме чајот од жалфија за тонзилитис, болки во вратот, гнојно воспаление на забите, воспаление на фаринксот и усната шуплина. Многу деца и возрасни би избегнале тонзилектомија доколку навреме користеле жалфија. Кога немаме крајници, кои, како полицајците на телото, задржуваат и преработуваат отрови, тие директно влијаат на бубрезите. Лушпата од жалфија помага при крварење и нишање на забите, пародонтална болест и чиреви на непцата.Гаргараме или нанесуваме облоги од памучна вата.

Чајот од жалфија се подготвува така што 1-2 лажички жалфија се преливаат со 2 dcl топла вода и се остава да отстои 10 минути. Чајот има прилично јак вкус и може да биде непријатен за пиење, а може да се пие и неколку пати на ден Жалфијата дефинитивно е растение кое како дар од Бога треба да го имаме во домашната аптека.

 

Маркетинг

Поврзано

Back to top button